Strojenie gitary dla początkujących

Zanim zaczniemy grać na gitarze porywające solówki, nastrojowe ballady czy piosenki pielgrzymkowe, musimy mieć pewność, że instrument jest odpowiednio nastrojony. Dopiero wówczas grane na nim melodie zabrzmią poprawnie i będą miłe dla ucha. Jak szybko i dobrze nastroić gitarę? Czy można robić to samodzielnie, czy jednak przyda nam się stroik do gitary?

Strojenie mechaniczne

Standardowy układ dźwięków wygląda następująco: E, A, D, G, H, e, , poczynając od struny położonej na gryfie najniżej. Strojenie zaczynamy od naciągnięcia najcieńszej struny tak, by dawała dźwięk e. W tym celu używamy keyboardu lub pianina, naciskając klawisz A i dostrajając do niego dźwięk wydobywany poprzez szarpnięcie struny. Prościej jest jednak użyć kamertonu – metalowego przedmiotu z dwoma widełkami. Wystarczy uderzyć nim o coś twardego, by uzyskać dźwięk bazowy, do którego dostrajamy strunę gitary. Potem wystarczy dostroić pozostałe.

Łatwe strojenie gitary

Strojenie mechaniczne pomaga wyrabiać słuch muzyczny. Przy tym jest jednak pracochłonne, wymaga pewnej wprawy i cierpliwości, a poza tym zabiera sporo czasu. Dlatego na początku nauki gry na instrumencie możemy wykorzystywać stroik do gitary. To niewielkie, elektroniczne urządzenie pomoże nam sprawnie i dobrze nastroić gitarę. Na rynku dostępne różne opcje:

  • stroiki montowane na gryfie instrumentu
  • stroiki przykładane do dowolnego, wibrującego elementu gitary
  • tunery chromatyczne umożliwiające dopasowanie brzmienia gitary do naszych preferencji
  • stroiki do gitary wbudowane w instrument, najczęściej gitarę elektryczną
  • stroiki komputerowe, czyli specjalne programy instalowane na PC
  • stroiki online dostępne z poziomu przeglądarki
  • specjalne aplikacje na telefon.

Urządzenia mają podziałkę ze wskazówką albo – te bardziej nowoczesne – czytelny, elektroniczny wyświetlacz, na którym podawane są informacje, czy grany dźwięk jest zgodny ze wzorcowym. Jeżeli tak nie jest, stroik do gitary „podpowiada nam”, czy strunę należy bardziej naprężyć, czy poluzować.

Przy pomocy tego urządzenia szybko i poprawnie nastroimy każdy rodzaj gitary: klasyczną, akustyczną, elektryczną i basową.

Kilka rad dotyczących strojenia gitary

Aby instrument długo nam służył, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • strojenie gitary rozpoczynamy od struny najcieńszej
  • stroimy „w górę” – jeśli struna wydaje za wysoki dźwięk, luzujemy ją znacznie poniżej oczekiwanego dźwięku i na nowo dostrajamy
  • instrument trzeba często dostrajać, np. korzystając ze stroika do gitary, zwłaszcza jeśli często go używamy
  • gitara może się rozstroić pod wpływem mrozu, wysokiej temperatury lub wilgoci, dlatego, w miarę możliwości, trzeba ją chronić przed tymi niekorzystnymi czynnikami i przechowywać/ przenosić w futerale.

Strojenie gitary jest ważną umiejętnością i warto ją opanować już na samym początku nauki gry na instrumencie. Pozwoli nam to na niezależność oraz samodzielność – nie będziemy musieli za każdym razem prosić o to osób bardziej doświadczonych. Mimo możliwych niepowodzeń podczas pierwszych prób, nie należy się nimi zniechęcać. Jeśli dźwięki nie brzmią czysto, zajmijmy się cierpliwym strojeniem strun, aż z pomocą stroika do gitary osiągniemy zadowalający efekt.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.