Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa: jak leczyć?

Alergia może być niezwykle dokuczliwa – wiedzą o tym zwłaszcza osoby, które zmagają się z nią przez cały rok. Większość osób cierpi jednak na alergię sezonową, związaną z pyleniem kwiatów i innych roślin; najgorszy okres dla alergików to wiosna i niektóre miesiące letnie. Jak radzić sobie z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa?

Przyczyny i objawy alergii

Z alergią mamy do czynienia w momencie, gdy organizm reaguje niewspółmiernie na jakąś substancję – mowa o nadwrażliwości na dany alergen. U każdej osoby alergen może być inny; np. niektórzy ludzie reagują tak na zwierzęcą sierść, inni – na wspomniane pyłki roślin. Pobudzany jest układ odpornościowy, uwalniana jest m.in. histamina, która powoduje miejscowy odczyn zapalny. Co ważne, nie zawsze alergia rozwija się już w dzieciństwie. Niektóre reakcje alergiczne pojawiają się nawet po 20. roku życia. Podatność na alergię zwiększają czynniki genetyczne, bierne palenie tytoniu, częste infekcje i stały kontakt z dużą liczbą różnych alergenów. Jeśli chodzi o objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej, można wyróżnić trzy podstawowe (przynajmniej w przypadku alergii sezonowej) – łzawienie, kichanie oraz świąd nosa, oczu i podniebienia. To skutkuje z kolei bólami głowy, zatkanym nosem, a także osłabieniem zmysłu węchu i smaku.

Jak radzić sobie z alergią?

Pierwszym podstawowym sposobem na walkę z alergią jest…unikanie alergenu. W niektórych wypadkach może być to stosunkowo łatwe (np. jeśli chodzi o alergię pokarmową czy alergię na kurz, sierść zwierząt) jednak często jest praktycznie niemożliwe (pylenie roślin). W takich przypadkach najczęściej stosowane są leki przeciwhistaminowe. Skuteczne mogą być także niektóre preparaty łagodzące objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej, takie jak np. Hitaxa. Przed zażyciem leku konieczne jest jednak sprawdzenie, czy w składzie preparatu nie znajdują się żadne substancje uczulające.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.