Ból ucha – dlaczego warto udać się z nim do stomatologa?

Kiedy boli nas ucho, pierwszym specjalistom, który przychodzi nam na myśl jest zapewne laryngolog. Często jednak powód bólu nie dotyczy właśnie samego ucha, a sąsiadujących z nim części ciała. Do jakiego lekarza warto więc udać się z bólem ucha? Jak się okazuje, do stomatologa.

Problemy z zębami potrafią być bardzo uciążliwe, zwłaszcza pod względem bólowym. Często ból ten promieniuje to szczęki, głowy, a nawet gardła czy ucha. Przyczyną bólu tego ostatniego narządu może być wiele. Stomatolog Wilanów  nierzadko będzie w stanie stosunkowo szybko znaleźć rozwiązanie dla tego problemu. Ból ucha może być wynikiem wielu różnych zaburzeń stomatologicznych.

Bardzo częstym powodem bólu jest ogólnie rozumiany stan zapalny. Może mieć on swoje miejsce zarówno w samym dziąśle, jak i bezpośredniej okolicy zęba. Obszary te są dość mocno unerwione, czego efektem jest bardzo często ból o tak wysokiej intensywności, że niemożliwe jest samodzielne zlokalizowanie jego przyczyny. Stan zapalny może być wywołany przez wiele różnych czynników. Powodem może być zakażenie bakteryjne, wynikające np. ze zgromadzenia się resztek jedzenia w dole po nieuzupełnionym braku zęba. Bardzo często też ból wywołuje drażliwy ząb, który poddany został leczeniu. Jeśli ból nasila się lub utrzymuje się dłuższy czas, także po zabiegu dentystycznym, należy bezzwłocznie udać się do stomatologa.

Bardzo częstą przyczyną bólu ucha, a także całych okolic szczęki, może być wyrastanie zębów mądrości, czyli ósemek. Ich pierwotne zastosowanie opierało się tak, jak w przypadku innych zębów trzonowych, na rozcieraniu kęsów pokarmu. Obecnie jest to tzw. narząd szczątkowy, co oznacza, że nie jest on nam potrzebny do w pełni sprawnego funkcjonowania. Ósemki wciąż jednak wyrastają u większości z nas, nierzadko w nieprawidłowy sposób, powodując przy tym duży dyskomfort. Często niewłaściwie się ukierunkowują, przez co niemożliwe jest ich prawidłowe przebicie się przez dziąsła. W efekcie „ściskają” pozostałe zęby, wywołują stan zapalny w dziąśle i – omawiany już wcześniej – ból. Ósme zęby są jednak problemem, którego rozwiązanie powinien przejąć w pełni stomatolog. Ze względu na wspomniane już wyżej duże unerwienie tych obszarów oraz często problematyczne położenie tych zębów, przed podjęciem odpowiedniego leczenia, wymagane jest najczęściej wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Walka z bólem ucha w dość nieoczywisty sposób powiązana być może np. z ewolucyjnym problemem, jakim są zęby mądrości. Niezależnie jednak od przyczyny, bólu nie powinno się ignorować, a wręcz możliwie najszybciej szukać pomocy, także u stomatologa.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.