Dieta wątrobowa, czyli co jeść a czego unikać?

Jeżeli borykasz się z problemem chorej wątroby, bez wątpienia lekarz zaleci zastosowanie specjalistycznej diety. Jest to tak zwana dieta wątrobowa, która wymaga samodyscypliny i rezygnacji z ulubionych potraw. Pomaga ona chronić wątrobę, a także regeneruje ją aby mogła wrócić do właściwej pracy i prawidłowego funkcjonowania. Dieta wątrobowa w medycynie określana jest jako dieta lekkostrawna, która cechuje się znacznym ograniczeniem tłuszczu. Dieta ta idealnie pasuje jeżeli cierpimy na zaburzenia wątroby, jelita grubego, czy też pęcherzyka żółciowego.

Dieta wątrobowa to regularne posiłki

Kiedy stosujemy dietę wątrobową z całą pewnością powinniśmy jadać regularne posiłki. Oznacza to, że nasze dania muszą być przygotowane o stałych porach dnia. Warto wyznaczyć sobie godziny jedzenia posiłków i starać się ich przestrzegać. Co więcej, zadbajmy o to, aby posiłków było w ciągu dnia co najmniej pięć. Naturalnie muszą wyróżniać się one małą objętością, dzięki czemu odciążysz wątrobę oraz w pełni pozytywnie wpłyniesz na działanie przewodu pokarmowego. Ostatni posiłek w diecie należy zjeść co najmniej trzy godziny przed snem.

Dieta lekkostrawna

Dieta wątrobowa to dieta lekkostrawna, czyli taka która nie obciąża w dużym stopniu układu pokarmowego, ani też wątroby. Należy więc unikać produktów, które mają działanie wzdymające, unikać konserw, zrezygnować z gotowych wędlin, a także produktów wędzonych. W diecie tego typu produkty należy przygotowywać na wodzie lub parze. Zupy należy zagęszczać mlekiem lub jogurtem naturalnym. Jeżeli lubisz słodycze, z całą pewnością musisz zrezygnować z drożdżówek, pączków czy też ciast z kremem. Lepiej samodzielnie przygotować galaretki owocowe, biszkopty, lub kisiel.  Tłuszcz w diecie jest wrogiem, dlatego mięso nacieraj ziołami i gotuj je na parze lub też duś pod przykryciem. Do jadłospisu warto wprowadzić ryby morskie. Pieczywo w diecie wątrobowej również warto zamienić na razowe i zrezygnować z białej mąki. Jedz płatki jaglane i orkiszowe.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.