Drukowanie zdjęć w domowym zaciszu

Dominująca rola zdjęć cyfrowych oraz ich publikowania w mediach społecznościowych sprawia, że pamiątka w postaci prawdziwego albumu z fotografiami jawi się jako dość sentymentalny artefakt. Nie oznacza to jednak, że odchodzimy od tego wariantu jako konsumenci. Wręcz przeciwnie – rosnąca popularność fotobudek (będących niejako schedą po epoce zdjęć a’la polaroid), a także miejsc, w których można zrobić wydruk cyfrowych zdjęć, umieścić je na kubkach, koszulkach czy poszewkach zdecydowanie zaprzecza takim przypuszczeniom. Często jednak koszty wydruku przewyższają kwotę, jaką planowaliśmy przeznaczyć na skatalogowanie konkretnego wydarzenia. Co robić w takiej sytuacji? Zawsze można spróbować zmierzyć się z drukowaniem zdjęć we własnym zakresie. Wbrew pozorom – nie jest to ani specjalnie trudne, ani kosztowne…

Pierwszą rzeczą, o której warto pamiętać jest fakt, że w przypadku drukowania zdjęć lepiej jest zainwestować w dobrej jakości drukarkę atramentową. Gwarantuje ona lepszą jakość produktu końcowego i większą wyrazistość koloru. Oczywiście – nie jest wcale konieczne nabywanie sprzętu powyżej pułapu 1000 złotych. Dobrej jakości urządzenia nabędziemy nawet za kwotę poniżej 200 złotych. Istotnym jest jednak, by były dostosowane do naszych wymagań w przypadku rozdzielczości oraz możliwości wykorzystania papieru fotograficznego – który, niestety, nie należy do najtańszych.

Aby drukować zdjęcia w domowym zaciszu należy zaopatrzyć się nie tylko we wspomniany, dość kosztowny papier fotograficzny (ceny są kilkakrotnie wyższe od tradycyjnych arkuszy), ale także dodatkowe kartridże. Dobrym pomysłem będzie tutaj wypróbowanie zamienników markowych tuszy, które prezentują tę samą jakość, jednak za znacznie niższą cenę. Nabywając drukarkę atramentową warto pamiętać, że jej użytkowanie wiąże się z konkretnymi ograniczeniami. Sam proces wydruku trwa nieco dłużej, zwłaszcza w przypadku zdjęć. Niemniej – zaletą pozostaje niska cena, na przykład w porównaniu z polecaną dla profesjonalistów drukarką termosublimacyjną. Tymczasem nawet modele atramentowe są obecnie wyposażane w liczne udogodnienia, takie jak dodatkowe połączenia USB, moduły Wi-Fi, a nawet programy pomagające w wykonywaniu ewentualnych korekt. Oczywiście – wiele zależy od tego, jaki jest nasz budżet.

Każdorazowo warto pamiętać, że taka inwestycja – nawet jeśli nie zwraca się w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, jest dobrym pomysłem, gdy pragniemy nasze wspomnienia nie tylko umieszczać w Internecie czy na innych nośnikach. Prezent w postaci przemyślanego albumu z własnoręcznie wydrukowanymi fotografiami zawsze jest odbierany jako wyjątkowy – nie bez przyczyny. Nowoczesne technologie potrafią zatem nie tylko budować pewnego rodzaju wyobcowanie ze świata, ale i wzmacniać więzi z bliskimi. Wszystko zależy od tego, jak zostaną wykorzystane.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.