Drzwi balkonowe przesuwne, czy rozwieralno-uchylne?

Kupując drzwi balkonowe należy wziąć pod uwagę nie tylko ich rozmiar, ale też sposób, w jaki będą otwierane. Czy lepiej jest kupić drzwi przesuwne, czy raczej zainwestować w tradycyjne drzwi rozwieralne?

Drzwi tarasowe łączą taras z pomieszczeniami zamkniętymi. Ze względu na to, że służą komunikacji między strefą zewnętrzną i wewnętrzną, muszą otwierać się zarówno od środka, jak i od zewnątrz.

Drzwi balkonowe – jaki mogą mieć maksymalny mieć rozmiar?

Maksymalna wielkość drzwi balkonowych jest uzależniona od tego, z jakiego materiału zostały wyprodukowane oraz od tego, jaki jest ich całkowity ciężar. Okna Kościerzyna i drzwi balkonowe drewniane mogą mieć wymiary wynoszące nawet 3 m (wysokość) x 1,6 m (szerokość). Gdy są to drzwi balkonowe uchylne wykonane z drewna, wówczas ich waga nie może być większa niż 200 kg. Gdy drzwi balkonowe są przeznaczone jedynie do standardowego otwierania, bez uchylania, wówczas ich waga może być większa i wynosić nawet 300 kg.

Ograniczenia wielkości dla okien PVC i drewnianych

Co ciekawe, gdy decydujemy się na okna PVC lub drzwi balkonowe PVC, wówczas ich wielkość musi być już zawsze mniejsza niż w przypadku stolarki okiennej drewnianej. Skrzydła okien i drzwi balkonowych plastikowych nie może być większa niż 3 m2. Wszystko przez znacznie mniejszą sztywność, którą charakteryzują się okna i drzwi plastikowe, w stosunku do elementów stolarki drewnianej.

Szerokie drzwi balkonowe plastikowe z przenośnym słupkiem

Jeśli jednak uprzemy się na okna Trójmiasto lub drzwi balkonowe PCV o wysokości większej niż 2,3 m, wówczas konieczne jest zastosowanie usztywniających przewiązek lub dodatkowych, wklejanych pakietów szybowych. Często stosowanym wyjściem jest tutaj zakup drzwi balkonowych plastikowych ze słupkiem wspornikowym pomiędzy skrzydłami. Jak jednak poradzić sobie, gdy chcemy mieć szerokie przejście po otwarciu drzwi? Warto zainwestować tutaj w konstrukcje zaopatrzone w ruchomy słupek.

Drzwi balkonowe przesuwne

Innym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć drzwi balkonowe z szerokim przejściem to zakup drzwi tarasowych przesuwnych. Na rynku znajdziemy w tej kategorii zarówno modele drewniane, jak i plastikowe. W tej kategorii, wysokość skrzydła może sięgać nawet 2,7 m, co oznacza, że drzwi balkonowe lub tarasowe przesuwne mogą rozciągać się na wysokości całej kondygnacji. Użytkownicy szczególnie cenią sobie wygodę użytkowania takich drzwi. Naciśnięcie klamki powoduje, że skrzydło wysuwa się delikatnie z toru, a po lekkim przesunięciu, drzwi jadą po torze. Przesuwanie nie wymaga wysiłku nawet wówczas, gdy element waży powyżej 150 kg. Jest to istotne w domach, w których drzwi będą użytkowane przez dzieci.

Podsumowując, wybór zależy od indywidualnych warunków inwestycji.