Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Choroby dermatologiczne są coraz częściej spotykane u dzieci. Nie tylko powodują szereg nieprzyjemnych objawów takich jak świąd czy pieczenie, ale również osłabiają naturalną warstwę ochronną naskórka. Jedną z najczęstszych chorób jest atopowe zapalenie skóry u niemowląt.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jakie są jego objawy?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci to schorzenie o podłożu alergicznym, a także genetycznym. Jest ono wywołane alergenem, którymi mogą być: wilgoć, suche powietrze, niektóre kosmetyki czy sierść zwierząt. Często są to także różnego rodzaju pokarmy. Niezależnie od tego, co wywołuje alergię, atopowe zapalenie skóry u dzieci objawia się wysypką, zaczerwienieniem skóry oraz uczuciem silnego świądu. Zaburza to jakość funkcjonowania oraz utrudnia spokojny sen. Nieprzyjemne dolegliwości powodują, że dziecko ma gorsze samopoczucie i jest rozdrażnione.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak je zwalczyć?

Kluczowe znaczenie ma umiejętna pielęgnacja skóry. W tym celu należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty hipoalergiczne, które nie wywołują dodatkowych podrażnień. Mogą to być balsamy, olejki oraz emulsje do kąpieli wykazujące silne działanie nawilżające i natłuszczające. W ten sposób naskórek będzie odżywiony, a jego warstwa lipidowa będzie wzmocniona. Pozwoli to na zmniejszenie uczucia świądu i suchości skóry, które wywołują dyskomfort. Zmniejszy również ryzyko występowania podrażnień w przyszłości. Atopowe zapalenie skóry u dzieci charakteryzuje się również tendencją do nawrotów, dlatego istotną rolę odgrywa regularna pielęgnacja, która zmniejszy ryzyko ponownego zachorowania. Należy również przestrzegać zasad higieny takich jak unikanie przemywania skóry nieprzegotowaną wodą oraz stosowanie mydła. Najlepiej sięgnąć po hipoalergiczne proszki do prania. Wrażliwa skóra wymaga również specjalnej ochrony przed słońcem, jak i mrozem. Jeśli pomimo odpowiedniej pielęgnacji świąd się nasila, należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.