Jak się bronić przed insektami?

Kiedy nadchodzi lato, wraz z nim przychodzą problemy, mające na imię: komary, meszki i kleszcze. Insekty te skutecznie uprzykrzają życie, szczególnie tym, którzy chodzą na wycieczki, czy spędzają czas na działce. Na szczęście jest kilka sposobów, chociaż na ich częściowe wyeliminowanie.

Kadzidełka i ognisko

Tradycyjny i sprawdzony sposób na uciążliwe owady to rozpalenie ogniska. Jeśli jest taka sposobność, to warto to zrobić, aby zyskać spokój na czas rozmów z bliskimi czy słodkiego odpoczynku. Można też kupić kadzidełka w sklepie lub wykonać je samemu na bazie suszonych ziół. Wystarczy je zebrać, związać naturalną nicią i podpalić, kładąc na naczyniu żaroodpornym. Wśród ziół nadających się do tego typu kadzidełek są m.in. kocimiętka, mięta, lawenda i wrotycz. Podczas spalania kadzidełek, zarówno kupnych, jak i tych, wykonanych własnoręcznie, uwalniają się olejki eteryczne, odstraszające skutecznie insekty.

Można też dodać kilka kropel olejku eterycznego do palącej się świecy lub spryskać nimi pomieszczenie. Do tego celu nadaje się wiele rodzajów olejków, m.in. rozmarynowy, goździkowy, z mięty pieprzowej, eukaliptusowy, lawendowy, bazyliowy czy tymiankowy.

Witaminy i czosnek

Od lat stosuje się tego typu sposoby na odstraszanie insektów. Zażywanie witaminy B1 powinno ochronić przed ukąszeniem owadów. Smarowanie ciała sokiem z cytryny to również świetny sposób na zabezpieczenie się przed komarami. Odważni, niebojący się zapachu czosnku, mogą położyć ząbek czy kilka ząbków obok miejsca, w którym się przebywa. Podobne działanie ma cebula, którą można położyć rozkrojoną na spodeczku. Najlepiej jednak działa zjedzenie czosnku czy cebuli, ale jak wiadomo, nie jest to odpowiedni sposób dla wszystkich ze względu na ostry zapach utrzymujący się długo po zjedzeniu.

Ocet i szare mydło

Niektóre osoby cenią sobie szare mydło w walce z komarami. Insekty nie powinny atakować po umyciu ciała za jego pomocą. Tak samo odstraszająco działa ocet, którego cierpki zapach w połączeniu z zapachem liści orzecha włoskiego tworzy wyjątkowo niemiłą dla insektów mieszankę.

Preparaty z apteki lub drogerii

Półki drogerii czy aptek pełne są różnych preparatów na owady. Są to spraye do psikania, żele do smarowania czy pianki.: Bros, Mustico czy Off. Każdy może wybrać dla siebie odpowiedni rodzaj aplikacji oraz zapachu, bo jak wiadomo, niektóre mogą być zbyt intensywne lub dla danej osoby wyjątkowo nieprzyjemne.

Oczywiście oprócz stosowania ww. środków zapobiegawczych warto też pamiętać, aby się dobrze ubrać, szczególnie wieczorem. Komary zazwyczaj atakują pd wieczór, nie w samo południe, dlatego założenie lekkiej chustki na szyję i przykrycie stóp to podstawa. Na głowę można włożyć kapelusz, a dłonie i twarz dokładnie wysmarować jednym z preparatów. Stosowanie się do tych podstawowych zasad, powinno uchronić, bądź znacznie zminimalizować ryzyko pogryzienia przez owady.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.