Jak szybko pozbyć się wzdęć?

Często miewamy okazję zjeść nieco cięższy posiłek – nie można sobie w końcu wszystkiego odmawiać! Niestety, ciężkostrawna żywność, pomimo że zazwyczaj jest bardzo smaczna, może mieć negatywny wpływ na nasz układ trawienny. Wzdęcia i bóle brzucha to częsty problem, z którym musimy się zmagać.

Czym właściwie są wzdęcia?

Kiedy proces trawienia się przedłuża, a skonsumowana wcześniej żywność zalega w naszym układzie wydalniczym, wydzielany gaz zaczyna gromadzić się w jelitach. Wzdęcia, jak sama nazwa sugeruje, objawiają się poprzez wzdęty brzuch. Towarzyszy im uczucie dyskomfortu i ciężkości, a często również dotkliwy ból podczas ruchów jelita. Same w sobie nie są one niebezpieczne – jeśli ich przyczyną jest zaledwie nasz posiłek, to zdrowy organizm powinien sobie z nimi poradzić w kilka godzin. Proces ten, rzecz jasna, można przyspieszyć przy pomocy odpowiednich preparatów.

Niestety, wzdęcia same w sobie bywają jedynie pojedynczym objawem poważniejszych chorób. Czasem możemy doświadczyć ich nawet bez istotnych zmian w naszej diecie, gdyż wywołane są niewydolnością jelit. Jeśli często dotyka nas ten problem, warto jest zainwestować w stosowne lekarstwa oraz wzbogacić swoje nawyki żywieniowe o więcej produktów zawierających błonnik.

Jak leczy się wzdęcia?

Do objawowego radzenia sobie ze wzdęciami stosuje się konkretne lekarstwa, rozluźniające jelita i eliminujące nadmiar zgromadzonego w nich gazu. Do najbardziej znanych marek zalicza się Ulgix, Laxol oraz Antotalgin. Tego typu kapsułki są dość tanie, dlatego warto jest zawsze nosić je przy sobie, na wszelki wypadek. Wystarczy zażyć wskazaną przez ulotkę ilość, popić wodą i odczekać kilka minut, aby lek rozpoczął swoje działanie. Ulga powinna przyjść dosyć szybko, a objawy ustąpić już po kilku chwilach.

Kiedy powinniśmy uważać na wzdęcia?

Wzdęcia są największym utrapieniem lekarzy, którzy usiłują wykonać nam prześwietlenie. Powstały w wyniku trawienia gaz rujnuje niemal wszystkie zdjęcia rentgenowskie, pochłaniając promieniowanie i zasłaniając większość naszych organów wewnętrznych. Doktor nie jest w stanie wyczytać zbyt wiele na podstawie zwykłej, białej plamy, dlatego przed tego typu badaniami zaleca się stosować lekką dietę.

 

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.