Jak urządzić sypialnię?

Dobrze urządzona sypialnia to jeden z najlepszych elementów naszego życia. Jeśli mamy komfortowe miejsce do wypoczynku, które przyjemnie nam się kojarzy, jesteśmy szczęśliwsi. Aby jednak mieć takie miejsce, należy wiedzieć, jak je urządzić. Poniżej kilka porad dla osób, które stoją przed zadaniem zaaranżowania wygodnego miejsca do wypoczynku po całym dniu pracy. Jak urządzić sypialnię?

 

Urządzamy sypialnię podążając za indywidualnymi preferencjami

Dobrze urządzona sypialnia to sypialnia, która odpowiada naszym gustom. Nie ma sensu silić się na nowoczesne komody, błyszczące żyrandole w stylu glamour, czy szklane stoliki kawowe sklep ze złotymi nóżkami, jeśli taki styl jest nie dla nas. Jeśli zdecydowane lepiej czujemy się, gdy mamy wokół meble w stylu skandynawskim (patrz: kanapa w stylu skandynawskim), podążajmy za tym. Szukajmy takich barw, w których od zawsze czuliśmy się dobrze. Jeśli jesteśmy energetycznymi osobami, które potrzebują silnych bodźców do dobrego samopoczucia, wówczas nie należy unikać ostrych kolorów w sypialni, wbrew temu co mówią nam czasopisma wnętrzarskie. Jeśli do pełni szczęścia potrzebujemy minimalizmu i prostoty, nie popełniajmy naszej sypialni modnymi dodatkami, które w sklepie wyglądają pięknie, ale w pomieszczeniu będą nam już zawadzać i zaburzać spokój.

 

Wygodne łóżko to podstawa

Nawet najładniejsza sypialnia nie będzie dobrze nam się kojarzyła, jeśli nie umieścimy w niej wygodnego łóżka. Niekoniecznie musi być ono duże. Jeśli pomieszczenie jest małe, wskazane jest wtedy łóżko 160 x 200 cm. Jest to standardowy wymiar dla mebla mieszczącego dwie osoby, który nie zaburzy jednocześnie małej przestrzeni. Jeśli jednak marzy nam się duże łózko do sypialni, która nie poraża wielkością, wówczas warto wybrać model ze schowkiem. W sklepach znajdziemy łóżka sypialniane ze schowkami pod materacem (przyjmują wtedy postać szuflad) oraz łóżka ze schowkami pod zagłówkami.

 

Meble do sypialni – jakie wybrać?

Wprowadzając do sypialni kolejne meble zwróćmy uwagę na to, aby były funkcjonalne. Komody do sypialni powinny być ustawne i pojemne. Ci, którzy nie mają garderoby, zwykle ubierają się właśnie w sypialni. Dlatego to właśnie tutaj powinna stanąć duża szafa na ubrania. Zwykle w takim miejscu odpowiednie będzie ustawienie toaletki i dużego lustra. Lustro, w którym chcemy przeglądać się, powinno być dobrze oświetlone. Należy więc ustawić je albo w okolicach okna, albo zadbać o dobre oświetlenie tego rejonu. Ostro oświetlona powinna być też wspomniana toaletka. Pozostałe miejsca w sypialni powinny mieć już lżejsze, miękkie oświetlenie.