Jak zacząć przygodę z wędkarstwem?

Wiele osób swoją przygodę z wędkarstwem rozpoczyna w młodym wieku, korzystając ze sprzętu i rad osób dorosłych, najczęściej krewnych, którzy mają już pewne doświadczenie i dysponują dokumentem uprawiającym do połowu ryb na określonych wodach. Gdy zaczynasz od zera, start może być nieco trudniejszy. Mimo wszystko nie warto się zrażać ewentualnymi trudnościami, bo satysfakcja jaką daje samodzielne złowienie pierwszych ryb jest naprawdę niesamowita. Od czego zatem zacząć?

Karta wędkarska to podstawa

Karta wędkarska to dokument uprawiający do amatorskiego połowu ryb na terytorium Polski. Zdobycie dokumentu wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy zlokalizować lokalne koło Polskiego Związku Wędkarskiego, wnieść określoną opłatę i zdać egzamin. Dodatkowo możemy zapisać się do PZW i w ten sposób korzystać z możliwości połowu ryb na akwenach wodnych znajdujących się w jurysdykcji danego koła terenowego. Oczywiście to też kosztuje. Taką opłatę wnosimy co roku, jeśli chcemy mieć możliwość wędkowania na wodach danego okręgu. Sama karta wędkarska jest dokumentem nie ulegającym przeterminowaniu, wyrabiamy ją na stałe.

Podstawowy sprzęt

W zależności od rodzaju wędkarstwa, jakim chcemy się zająć, potrzebować będziemy nieco innego zestawu sprzętu. Wielu początkujących wędkarzy zaczyna od technik spławikowych. Jeśli zależy Ci na większej aktywności, warto zdecydować się na wybór metody spinningowej lub muchowej.
Niezależnie od preferowanej techniki wędkarskiej, do połowu ryb potrzebować będziesz odpowiednio dobranej wędki, kołowrotka, żyłki lub linki, zestawu obciążeń i haczyków, a także przynęty. W tym ostatnim przypadku może być to przynęta organiczna lub sztuczna. Gdy wybrałeś spinning lub wędkarstwo muchowe, optymalnym wyborem będzie przynęta sztuczna typu wobler, blacha czy twister. Gdy bazujesz na technikach spławikowych, powinny zainteresować Cię przynęty organiczne takie jak robaki, kukurydza czy specjalne kulki proteinowe. Dodatkowy sprzęt, jaki będzie Ci potrzebny to podbierak i siatka na ryby. Do wędkowania przydadzą się także inne akcesoria, ale te możesz dobierać z czasem, wraz z rozwijaniem swojego wędkarskiego hobby. Pamiętaj, nie musisz kupić wszystkiego na raz!

Wędkarstwo to wspaniałe hobby, które potrafi zagospodarować cały wolny czas. Wędkarstwo to także sztuka prowadzenia zestawu, umiejętności zacinania i prowadzenia ryby złapanej na hak, a nade wszystko umiejętność wyboru właściwej przynęty. Dobrze dobrana przynęta nie pozwoli nudzić się, gdy jesteś na rybach. Dzięki niej możesz liczyć na częste brania i zyskać możliwość złapania naprawdę dużych okazów. A jak dobrać właściwą przynętę? To już temat do zupełnie innej i niezwykle rozległej dyskusji.

Artykuł sponsorowany

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.