Nowoczesne i tradycyjne piece wolnostojące

Piece wolnostojące oferowane przez Kominki MEGI Wanat, zwane popularnie kozami, wracają po latach niesławy do łask. Są to nowoczesne urządzenia, które nie mają wiele wspólnego ze swoimi starszymi odpowiednikami. Dzisiaj stanowią one nie tylko sposób na tanie dogrzanie pomieszczeń, ale także są ciekawym elementem nowoczesnych jaki tradycyjnych aranżacji.

Niskie koszty inwestycji

Na niewielką cenę, którą przyjdzie nam zapłacić za możliwość korzystania z kozy, składa się kilka czynników. Pierwszy wiąże się ze stosunkowo niską ceną samego urządzenia grzewczego, które pomimo wykorzystania nowoczesnych technologii takich jak płaszcz wodny czy system dystrybucji gorącego powietrza są często porównywalne z kosztem zakupu samego wkładu kominkowego. Ponadto piece wolnostojące nie wymagają bardzo wymagającego montażu. Dzięki nim unikniemy również ponoszenia kosztów związanych z przeprowadzaniem skomplikowanego remontu, a także doboru odpowiedniej zabudowy. Ostatnim elementem, który wpływa na ostateczną cenę, którą przyjdzie nam zapłacić za korzystanie z pieca wolnostojącego jest jego wysoka wydajność, na którą wpływa zamknięta komora spalania. Pozwala to oszczędzić nawet do kilkudziesięciu procent opału w skali roku.

Nowoczesne technologie w tradycyjnym designie

Na rynku dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje pieców wolnostojących: stalowe i żeliwne. Te drugie wywodzą się wprost z historii tradycyjnych urządzeń i czerpie z nich przede wszystkim swój niepowtarzalny design. Żeliwne piece są często bogato zdobione i nawet tak prozaiczne i czysto praktyczne elementy jak popielnik mogą stanowić małe dzieła sztuki. Posiadają one również bardzo ciekawe obudowy. Do ich wykończenia często wykorzystuje się kafle ceramiczne, a także naturalny kamień np. steatyt. Nadają one charakter przypominające staromodne szkoły aranżacji, które można jeszcze gdzieniegdzie spotkać w dobrze zachowanych przedwojennych kamienicach i pałacykach. Oczywiście ilu klientów tyle potrzeb, dlatego dostępne są również modele pieców wolnostojących, których obudowy są malowane w fantazyjne wzory i kolory.
Piece wolnostojące stalowe nie ustępują walorami estetycznymi od swoich bardziej tradycyjnych odpowiedników. Jednak specyfika wyglądu konstrukcji stalowych powoduje, że piece stalowe najlepiej odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach aranżowanych np. w bardzo popularnym stylu skandynawskim. Jednak warto podkreślić, że tego typu piece posiadają nieco cieńsze ścianki niż piece żeliwne, dlatego szybciej się nagrzewają, ale również szybciej tracą ciepło po wygaszeniu ognia. W związku z tym należy pamiętać, że przy wyborze kozy warto kierować się wpierw jej funkcjonalnością, a w drugie kolejności designem.