Pasty do zębów – składy i ich działania

Pasta do zębów to jeden z tych artykułów higienicznych, bez których nikt nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Mimo to, niewielu z nas kladzie wystarczającą uwagę do doboru odpowiedniego specyfiku do swoich potrzeb. Jak dobrać pastę odpowiednią do specyfiki swojej jamy ustnej?

Większość past do zębów, które znajdziemy w drogeriach, spełnia podstawowe zadania: zabijanie bakterii, oczyszczanie powierzchni zęba, a także delikatne wybielanie. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby pasta pomogła nam uporać się ze specyficznymi problemami, warto uważnie przeczytać etykiety poszczególnych produktów. Należy także zapytać stomatologa, jaka jest specyfika naszych zębów i czego one potrzebują. Dobry dentysta pomoże nam nie tylko określić nasze potrzeby, ale także pomoże nam rozeznać się w ofercie rynkowej i wskaże produkt odpowiedni dla naszych zębów (więcej informacji znajdziecie na stronie https://www.dentyscipod1.pl).

Pasty do zębów nadwrażliwych

Jeśli naszą bolączką jest wciąż pękające szkliwo, a także nadwrażliwość zębów, objawiająca się specyficznym bólem przy jedzeniu zimnego pokarmu, wówczas należy korzystać z past, które dedykowane są problemom nadwrażliwości szkliwa. Specyfiki tego rodzaju mają w składzie chlorek potasu oraz azotan potasu. Substancje te wspomagają ochronę szkliwa (domykają kanaliki w jego strukturze).

Pasty wybielające

Jeśli potrzebujemy dobrej pasty wybielającej, wybierzmy taką, która ma wysoki wskaźnik RDA (oznaczający moc ścieralności szkliwa). Pasty wybielające nie mogą być stosowane bez przerwy – należy korzystać z nich maksymalnie przez tydzień, a następnie powrócić do zwykłej, mniej inwazyjnej pasty. Kurację można powtarzać okresowo.

Pasta do zębów dla osób z paradontozą

Paradontoza, objawiająca się nadmiernym odsłonięciem zębów, prowadzi nie tylko do bólu, krwawienia i zaczerwienienia dziąseł. Niekontrolowana paradontoza może doprowadzić do wypadnięcia zębów. Poza specjalistycznym leczeniem, jakie zaordynuje nam dentysta, koniecznie powinniśmy używać specjalnych żeli, maści, ziół oraz past o kierunkowym działaniu. Polecane są tutaj pasty do zębów z wyciągiem z rumianku, a także eukaliptusa lub mięty.

Pasty bez fluoru

Pasty do fluoru są wybierane przez osoby obawiające się chorób powodowanych przez nadmierne stężenie tego pierwiastka w organizmie. Fluor nie powinien być dostępny w pastach do zębów dla dzieci. Zamiast past z fluorem, warto wybierać te, które mają w składzie antybakteryjny ksylitol.

*Artykuł opracowany przy pomocy specjalistów z Dentyści pod Jedynką.