Przeziębienie czy grypa – jak je rozróżnić i szybko stanąć na nogi?

Sezon jesienno-zimowy sprzyja osłabieniu odporności i wzmaga podatność na wirusy. Jednak jesteśmy na nie narażeni przez cały rok, dlatego warto wiedzieć jak sobie szybko radzić w przypadku przeziębienia oraz grypy.

Wirusy atakują osłabiony organizm powodując szereg dolegliwości. To właśnie one powodują takie choroby zakaźne jak przeziębienie i grypa. Czyj jednak różnią się te dwa schorzenia? To pytanie jest tylko z pozoru trudne. Sedno leży w przebiegu choroby.

Przeziębienie rozwija się powoli, a temperatura ciała nie przekracza 38 st. C. Towarzyszą mu takie objawi jak kaszel, katar oraz ból gardła i przeważnie nie powoduje powikła pochorobowych. Grypa natomiast atakuje nagle powodując podwyższoną temperaturę (powyżej 38 st. C). Objawia się także bólem gardła i kaszlem (nie zawsze występuje katar), lecz pojawiają się również bóle mięśni, głowy, niekiedy nawet nudności, wymioty czy biegunka. Grypa trwa co najmniej tydzień i pozostawia po sobie uczucie osłabienia po chorobie. Występują także powikłania (zwłaszcza przy braku leczenia), takiej jak zapalenie płuc, mięśnia sercowego czy opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak sobie radzić z atakiem wirusa? Bez względu czy chodzi o przeziębienie czy grypę, należy działać jak najszybciej. Nie zaszkodzą takie domowe sposoby, jak herbata z sokiem malinowym i cytryną, czosnek czy mleko z miodem. Jednak gdy objawy są silne i nie ustępują należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą i sięgnąć po leki. Na rynku znajduje się wiele preparatów wspomagających organizm w walce z wirusami. Począwszy od tabletek, poprzez syropy, preparaty do inhalacji, aerozole i saszetki do rozpuszczenia. Od wystąpienia pierwszych objawów należy rozpocząć walkę z chorobą. Warto zastosować preparaty działające kompleksowo, takiej jak Polopiryna, Gripex, Aspirin C czy Vicks, które zwalczają kilka objawów jednocześnie i umożliwiają szybki powrót do codziennej aktywności.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.