Rolety materiałowe czy żaluzje – co wybrać?

Nowoczesne systemy osłaniania okien posiadają bardzo wiele zalet, takich jak funkcjonalność, wygoda użytkowania i efektowny design. Z tego względu cieszą się bardzo dużą popularnością jako atrakcyjne elementy aranżacji okiennych. Tradycyjne firany i zasłony powoli odchodzą do lamusa, ponieważ rolety i żaluzje są bardziej nowoczesne i zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu. Pozwalają na doskonałe sterowanie poziomem nasłonecznienia czego nie można powiedzieć o prześwitujących firankach czy cienkich zasłonach.

Jaki system osłony jest lepszy – żaluzje czy rolety materiałowe ?

Oba systemy osłaniania okien można dobrać idealnie do rozmiaru okna o różnych kształtach i wielkości, a także dopasować odpowiedni do aranżacji wnętrza kolor. Żaluzje i rolety to systemy, które służą do regulacji poziomu nasłonecznienia w pomieszczeniu, ale tu lista podobieństw się kończy. Rolety bowiem mają zdecydowaną przewagę nad żaluzjami, ponieważ to rozwiązanie bardziej wygodne i praktyczne. Żaluzje, które są wykonane zazwyczaj z listew aluminiowych, nadmiernie się nagrzewają i nie zawsze chcą współpracować, co powoduje, że ich mechanizm się zacina. Listwy żaluzji zbierają kurz i brud czego nie można powiedzieć o roletach materiałowych. Ponadto żaluzje nie posiadają tak efektownego designu jak rolety wykonane z materiału.

Dlaczego rolety materiałowe są lepsze?

Tego rodzaju systemy osłaniania okien mają bardzo wiele zalet. Nie tylko doskonale chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów, ale także są atrakcyjnym elementem aranżacji wnętrza. Producenci oferują ogromny wybór rolet, zróżnicowanych pod względem rodzaju tkaniny, jej faktury i koloru. Możesz wybrać rolety gładkie, wzorzyste i z dobrej jakości materiału, odpornego na zabrudzenia i łatwego do utrzymania w czystości. Roleta może być wyposażona w kasetę i prowadnice, co sprawia, że idealnie przylega do szyby i jest odporna na podmuchy wiatru czy uchylanie okna.

Jakie są rodzaje nowoczesnych rolet materiałowych?

Rynek oferuje różne rodzaje rolet materiałowych, pośród których znajdują się systemy typu blackout, całkowicie zaciemniające pomieszczenie, rolety rzymskie, układające się w piękne fałdy czy rolety – plisy. Na szczególną uwagę zasługują innowacyjne rolety materiałowe typu dzień-noc, które pozwalają na operowanie ilością światła, bez konieczności podnoszenia osłony.
Wzornictwo nowoczesnych rolet materiałowych jest bardzo różnorodne i bogate, dzięki czemu każdy wybierze produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb.