Systemy nawadniania – sprytny sposób na podlewanie kwiatów

Chyba nie ma posiadacza ogrodu, który nie marzy o nadaniu temu miejscu sielankowego charakteru. Jednakże dbanie o kwiaty, drzewa, krzewy czy trawnik wymaga wiele pracy i zaangażowania. Trudno też utrzymać intensywność prac na tym samym poziomie, niezależnie od pory roku. Nawadnianie latem jest bardzo istotnym elementem, obok odżywiania i przycinania roślin oczywiście. Co jednak, gdy wyjeżdżamy na urlop bądź jesteśmy bardzo zajęci zawodowym aspektem życia? Odpowiedzią mogą być systemy nawadniania. Warto zapoznać się z ich sposobem działania.

 

Korzystanie z systemów nawadniania ma liczne zalety – przede wszystkim pozwala nam zaoszczędzić czas, ale też jest ekologicznym rozwiązaniem. Urządzenia pozwalają na doprowadzanie wody do kwiatów w precyzyjnej ilości. Dodatkowo systemy nawadniania są wszechstronne – operują konkretnymi jednostkami, dlatego mogą z nich korzystać również osoby ze znikomym doświadczeniem w zakresie ogrodnictwa. Niezależnie od tego, czy zostaną zamontowane w ogrodzie, na tarasie, balkonie czy szklarni zapewniają one komfort użytkowania. Dopasowanie do tego, w jakim stopniu dana roślina ma być nawodniona to kolejny atut. Oczywiście należy przemyśleć także kwestię, w jaki sposób woda będzie dostarczana. Najlepiej podłączyć system do kranu lub też skorzystać z pojemnika grawitacyjnego.

 

Systemy nawadniania mogą być dodatkowo automatyczne i wyposażone w czujniki wilgotności i deszczu – wydatek wody jest wówczas proporcjonalny do tego, w jakiej kondycji znajdują się rośliny. Pierwszym krokiem po zdecydowaniu o montażu systemu nawadniania musi być oczywiście dokładne rozplanowanie projektu oraz jego realizacji. To oczywiste, że system musi pokrywać się z tym, w jaki sposób zaaranżowano poszczególne sektory ogrodu. Elementy nawadniające – czyli zraszacze, linie kroplujące bądź węże muszą być odpowiednio rozmieszczone. Zakres ich działania można zaznaczyć na planie, należy przy tym pamiętać o właściwościach zraszaczy. Dużo mniej problemu jest z zakupem, montażem i użytkowaniem systemów nawadniania dedykowanych kwiatom. Mogą służyć do nawadniania również większej ilości kwiatów – wystarczy zastosować rozgałęziacze – a zróżnicowana oferta w zakresie rozmiarów pozwala dobrać odpowiednie rozwiązanie.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.