Trichoskopia od A do Z

Trichoskopia – nowoczesne badanie, dzięki któremu postawienie diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia jest znacznie prostsze.

Jak to działa?

Trichoskopia jest krokiem milowym w rozwoju dermatologii i trychologii – gałęzi medycyny zajmującej się leczeniem chorób skóry głowy i włosów. Innowacyjne badanie przeprowadzane jest techniką dermoskopii lub wideodermoskopii. Podczas nieinwazyjnego badania lekarz może ocenić struktury zarówno na poziomie naskórka, górnych warstw skóry właściwej oraz granicy skórno-naskórkowej, jak i całych włosów. Zbadanie nieprawidłowości będących przyczyną problemów z wypadaniem czy osłabieniem włosów nie wymaga pobierania próbek od pacjenta. Do dokonania niezbędnych pomiarów używa się specjalnej aparatury – videodermatoskopu.

Jak wygląda badanie?

Badanie jest bezbolesne, nie wiąże się z żadnym dyskomfortem i nie wymaga wcześniejszego przygotowywania. Należy jedynie pamiętać, aby dzień lub dwa przed wizytą nie myć włosów, a bezpośrednio przed badaniem nie używać lakieru ani pianek. Podczas trzydziestominutowej sesji trycholog przykłada do skóry głowy videodermatoskop, dzięki któremu ma możliwość 70-krotnego powiększenia wybranego fragmentu. Podgląd na ekranie umożliwia mu obserwację wszelkich nieprawidłowości.

Dla kogo?

Wykonanie trichoskopii polecane jest osobom, które zauważają u siebie nadmierne wypadanie włosów, walczą z ich łamliwością lub borykają się ze stanami zapalnymi, przesuszeniem i innymi schorzeniami dermatologicznymi w obrębie głowy. Regularne badania pozwalają na monitorowanie postępów w leczeniu łysienia plackowatego.

Przełom w medycynie

Trichoskopia jest ważnym narzędziem usprawniającym diagnostykę i leczenie chorób skóry i włosów Dzięki niej lekarz może jednoznacznie sklasyfikować łysienie. Możliwe jest odróżnienie łysienia androgenowego kobiet od przewlekłego łysienia telogenowego, określenie postaci łysienia bliznowaciejącego oraz różnicowanie łysienie plackowatego z trichotillomanią.