Zaparcia – częsty problem, z którym można sobie poradzić

Wypróżnienia w częstotliwości od 2 razy dziennie do 5-7 razy w tygodniu, uznaje się za prawidłowe. Jeśli występują jednak rzadziej niż 3 razy w ciągu tygodnia, mówi się o zaparciach. Ta przypadłość może być sporadyczna, spowodowana nieprawidłową dietą, ale i schorzeniami układu pokarmowego.

Co trzeba wiedzieć o zaparciach?

Gdy mięśnie w okrężnicy nie są w stanie sprawnie przesunąć stolca, który zbliża się do odbytnicy, pojawia się dyskomfort, nierzadko bóle brzucha oraz wzdęcia. Zaparcia swoją przyczynę mają zatem w układzie pokarmowym. Już to wskazuje na zasadność przyjrzenia się codziennemu jadłospisowi, który bardzo często staje się powodem występujących zaparć. Nie bez znaczenia pozostaje tryb życia oraz podejmowana bądź też nie, aktywność fizyczna.

Z zaparciami częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. Problem, choć jest dotkliwy, wstydliwy i uciążliwy, nie stanowi dużego powodu do niepokoju. O poważnych schorzeniach zwykle mówi się wtedy, gdy między wypróżnieniami pojawiają się bardzo długie przerwy, sięgające nawet kilku tygodni.

Najczęstsze przyczyny

W zależności od rozpoznanych przyczyn, mówi się głównie o trzech rodzajach zaparć. Pośpiech, nieregularny tryb życia oraz niechęć do korzystania z toalet publicznych, wywołują zaparcia nawykowe. Między innymi z tym rodzajem zaparć można poradzić sobie korzystając ze środków aptecznych, jak na przykład Xenna.

Zaburzenia funkcji jelit owocują pojawianiem się zaparć czynnościowych. Zarówno nieodpowiednia dieta, jak i przyjmowanie niektórych leków, mogą wywoływać ten typ zaparć. Ostatni z nich to zaparcia spowodowane chorobami występującymi po stronie przewodu pokarmowego. Mogą być również wynikiem anomalii w budowie układu pokarmowego.

Jakiekolwiek wątpliwości pojawiające się w kwestii wypróżnień, dobrze jest skonsultować z lekarzem. Ustalenie przyczyny pozwala wdrożyć właściwe metody lecznicze, a wspomaganie okresowo dostępnymi preparatami, daje szansę na pozbycie się uciążliwej, wstydliwej i utrudniającej codzienne funkcjonowanie dolegliwości.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.