Zimowe zasady bezpieczeństwa na drogach – pomoc drogowa TIR Katowice.

Zima to okres, w którym na drogach zdecydowanie łatwiej o niebezpieczne sytuacje – czy to przez pogodę czy awarię samochodu. Dlatego właśnie zanim wyruszysz na zimową przejażdżkę, powinieneś zastanowić się, czy jesteś przygotowany na każdą ewentualność, a co najważniejsze, upewnić się, że twoje auto jest przygotowane pod względem stanu technicznego.

Na co uważać w trakcie jazdy?

Łatwo domyślić się, że największym zagrożeniem dla kierowców w czasie zimy, jest stan nawierzchni. Często zdarza się, że jest oblodzona lub zalega na niej śnieg – w takich sytuacjach niezbędne będzie zachowanie szczególnej ostrożności. Duża prędkość w połączeniu ze śliską nawierzchnią może skutkować poślizgiem, z kolei jazda po bocznych uliczkach może zakończyć się zakopaniem w śniegu – o ile drugi przypadek rzadko jest niebezpieczny, o tyle ten pierwszy może przysporzyć nie lada kłopotu.

Jak radzić sobie z kłopotami na drodze – pomoc drogowa TIR Katowice

Podczas pokonywania zimowych tras, ważne okażą się wiedza i doświadczenie, które pomogą wam poradzić sobie w nieprzewidzianych sytuacjach. Jeśli wasz samochód utknie w zaspie, nie wciskajcie gazu w podłogę – to może tylko zaszkodzić. Dobrym rozwiązaniem jest rozbujanie samochodu i wyczucie momentu, w którym złapie on przyczepność i będziecie mogli ruszyć dalej. Jeżeli macie pod ręką kawałem deski, czy innego materiału, podłóżcie go pod jedno z kół napędowych – auto z pewnością ruszy do przodu. Zdecydowanie trudniej poradzić sobie przy poślizgu, mamy tu zdecydowanie mniej czasu na reakcję, a skutki mogą być katastrofalne. Zdecydowanie łatwiej mają tu osoby, których pojazd ma przedni napęd, dodanie gazu powinno wyprowadzić was z powrotem na właściwy tor jazdy. Pamiętajcie tylko, by w trakcie poślizgu gwałtownie nie hamować – tylko pogorszy to sytuację.

Pamiętajmy jednak, że na drodze nie można przewidzieć wszystkiego, wiele sytuacji jest zwyczajnie niezależnych od nas i naszych decyzji, dlatego warto mieć w pogotowiu numer do firmy, która zajmuje się wyciąganiem kierowców z kłopotów na drodze – pomoc drogowa TIR Katowice.  

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.