Przyczyny i objawy bólu stawów – jak radzić sobie z bólem?

Ból stawu to dość powszechna dolegliwość, która skutecznie uprzykrza życie. Nie należy bagatelizować problemu bolących stawów, ponieważ ich przyczyną mogą być urazy mechaniczne, choroby lub zwyrodnienia, które nieleczone mogą przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych.

 

Przyczyny bólu stawów

 

Bóle stawów powszechnie dzieli się na zapalne i niezapalne. Te niezapalne to uszkodzenia mechaniczne, które powstają wskutek urazu lub kontuzji. Staw można też obciążyć zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym (podczas pracy lub uprawiania sportu). Bóle stawów o charakterze zapalnym są objawem chorób, w tym RZS, czyli reumatoidalnego zapalenia stawów, dny moczanowej, zwyrodnień, otyłości, infekcji bakteryjnych i wirusowych, a nawet nerwicy. Bólom stawów mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, takie jak:

 

– zaczerwienie, obrzęk, uczucie ciepłoty w okolicy stawu

– problemy ze snem, spowodowane bólem

– problemy z rozruszaniem stawu po przebudzeniu

– bóle mięśni

– gorączka

– ogólne osłabienie organizmu

 

W przypadku pojawienia się powyższych objawów, należy od razu skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i zdiagnozuje przyczynę bólu. Nie należy bagatelizować problemu, ponieważ zmiany chorobowe, których objawem są bóle stawów, mogą być nieodwracalne albo bardzo trudne do wyleczenia.

 

Jak radzić sobie z bólem stawów?

 

Sposób na walkę z bolącymi stawami zależy przede wszystkim od ich przyczyny. Na urazy mechaniczne stawu, będące wynikiem kontuzji czy przeciążenia, stosuje się zimne okłady, które zmniejszą obrzęk oraz przyniosą ulgę w bólu. Żelowe kompresy chłodzące można otrzymać w aptece bez recepty. Gdy ból przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, to warto sięgnąć po leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Takie właściwości ma między innymi Akis, Diclac czy Naklofen. Tego typu środki polecane są też osobom, u których stwierdzono choroby zwyrodnieniowe stawów, reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie stawów kręgosłupa. Przyjmując leki przeciwbólowe należy pamiętać, żeby ściśle stosować się do zaleceń lekarza oraz informacji zawartych w ulotce.

 

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.