Hedera helicis, czyli o niezwykłych właściwościach zdrowotnych bluszczu
Bluszcz pospolity, czyli hedera helicis, to roślina, która nie tylko ozdabia ogrody, lecz jest też wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Bardzo duża zawartość prozdrowotnych substancji pozwala na szerokie zastosowanie bluszczu przy produkcji zarówno leków, jak i kosmetyków.
Właściwości lecznicze i pielęgnacyjne bluszczu
Wiele osób nie jest świadomych, jak dużo składników mineralnych i substancji o niezwykłych właściwościach zawierają liście bluszczu. Roślina ta wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie, ale także na stan skóry. Po kosmetyki i lekarstwa zawierające wyciąg z liści bluszczu warto sięgnąć w przypadku:
– problemów z cellulitem
– infekcji dróg oddechowych
– pocących się stóp
– silnych bólów miesiączkowych
– infekcji intymnych
– przetłuszczającej się skóry głowy
– cery tłustej i nawracającego trądziku
Produkty z wyciągiem z bluszczu można kupić w aptekach i drogeriach. Roślina wykorzystywana jest do produkcji wielu kosmetyków oraz leków, ze względu na dużą zawartość flawonoidów, saponin, kwasów fenolowych, fitosteroli, fitoncydów i hederyny. Te wszystkie składniki są cenione zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i dermatologicznym.
Jak wyciąg z bluszczu działa na ludzki organizm?
Wyciąg z bluszczu jest składnikiem leków oraz kosmetyków. Można go znaleźć między innymi w produktach takich jak Prospan, Hederasal czy Hedelix, czyli syropach ułatwiających odkrztuszanie, łagodzących odruch kaszlu oraz rozrzedzających wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. Bluszcz usprawnia krążenie krwi, dzięki czemu przyczynia się do redukcji cellulitu. Roślina ta łagodzi stany zapalne występujące przy infekcjach intymnych oraz działa antyseptycznie, co pomaga w walce z tłustą cerą i z trądzikiem. Bluszcz ma też właściwości przeciwgrzybicze. Jego rozkurczowe działanie sprawdzi się w przypadku bolesnych miesiączek. Bluszcz znajduje się też w liftingujących kremach pod oczy, balsamach antycellulitowych, tonikach i żelach antybakteryjnych, kremach do twarzy, kosmetykach stosowanych przez osoby z włosami ze skłonnością do przetłuszczania się i łupieżu oraz preparatach regulujących wydzielanie sebum.
- Najlepsze pomysły na imprezy na basenie - 29 grudnia 2023
- Idealny jesienny sport? Postaw na koszykówkę kobiet - 20 października 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023