Domki drewniane kanadyjskie – stawiać czy nie?

Coraz większą popularnością cieszą się domki drewniane, które można wybudować przy znacznie mniejszym nakładzie niż tradycyjny dom murowany. Niektóre osoby traktują je jako domki letniskowe, inne – postanawiają w nich zamieszkać. Poniżej podstawowe informacje na temat domków kanadyjskich.

Znikająca nieufność

Mimo, że Polacy wciąż w większości stawiają zwykłe, murowane domy, to można zauważyć tendencję do poszukiwania nowych rozwiązań, które umożliwią zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Jednym z takich rozwiązań jest budowa domku kanadyjskiego. Jest to dom szkieletowy; niegdyś nie cieszył się zbyt dobrą opinią ze względu na błędy, jakie popełniano przy jego konstrukcji. Obecnie wykonanie jest już znacznie lepsze. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na rodzaj drewna, które będzie wykorzystane do budowy domu – musi być najwyższej jakości. Jeśli później jest przycięte zgodnie z planem, to nic nie powinno stanąć na przeszkodzie w budowie konstrukcji.

Domki drewniane – mity

Za jedną z wad domów kanadyjskich uważa się fakt, że stosunkowo szybko wychładzają się, co wymusza ponowne ogrzewanie. Jednocześnie należy pamiętać o drugiej stronie medalu – domki drewniane… szybko się nagrzewają. Mitem z kolei jest to, że w przypadku każdego domku kanadyjskiego pękają tynki i płytki na ścianach – dotyczy to jedynie domków źle zbudowanych. Podobnie jest z kwestią akustyki. Według niektórych w domkach kanadyjskich słychać praktycznie wszystko – łącznie z trzaskami czy skrzypieniem, co miałoby być skutkiem wykorzystania drewna jako głównego materiału budowlanego. Tutaj ponownie jednak wracamy do kwestii właściwego wykonania. Jeśli dom został zbudowany przez fachowców nic niepokojącego nie powinno się dziać. Dotyczy to również domowej akustyki; przeciętny domek kanadyjski jest cichy i nie słychać w nim żadnych dziwnych dźwięków.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.