Niedoczynność tarczycy – czym jest i jak ją leczyć?

Zaburzenia pracy tarczycy to częsta przypadłość dotykająca w znacznej większości kobiety, a niedoczynność to jedna z najbardziej powszechnych chorób tego narządu.

Czym jest niedoczynność tarczycy?

To stan, w którym dochodzi do niedostatecznego wydzielania hormonów tarczycy. Ten niewielki gruczoł odpowiada bowiem za wytwarzanie oraz uwalnianie do organizmu trzech hormonów: trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) i klacytoniny. Czynność tarczycy regulowana jest natomiast przez przysadkę mózgową i wydzielany przez nią hormon TSH.

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Niedoczynność gruczołu tarczowego może mieć różne podłoże. Wyróżnia się dwa typy zachorowań: niedoczynność pierwotną (I-rzędową) oraz wtórną (II i III- rzędową). W pierwszym przypadku do niedoboru hormonów dochodzi w wyniku procesu chorobowego narządu tarczycy spowodowanego, m.in. jej stanem zapalnym (także Hashimoto), nowotworem, czy niedoborem jodu. Niedoczynność II- rzędowa wywołana jest problemami w obrębie przysadki mózgowej, a III-rzędowa schorzeniami podwzgórza.

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy może przybierać cały wachlarz objawów, które nie zawsze są jednoznaczne. Wynika to przede wszystkim z tego, iż schorzenie występuje w formie utajonej oraz pełnoobjawowej.” zaznacza ekspert z centrummedyczne.info. Co powinno zatem zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza?

  • przyrost masy ciała, pomimo diety i aktywności fizycznej,
  • przejmujące uczucie zimna,
  • nadmierna senność, zmęczenie, apatia,
  • przesuszona skóra oraz włosy,
  • obrzęk twarzy,
  • u kobiet także dolegliwości ze strony układu rozrodczego- zaburzenia miesiączkowania, problemy z utrzymaniem ciąży.

Leczenie niedoczynności tarczycy

Leczenie polega na stałym zażywaniu hormonów tarczycy, a w przypadku choroby spowodowanej niedoborem jodu- preparatów jodu. Podczas terapii należy regularnie sprawdzać poziom TSH w osoczu.” wyjaśnia ekspert z Centrum Medycznego w Wolsztynie.

Badania niedoczynności tarczycy

W celu rozpoznania niedoczynności tarczycy w pierwszej kolejności wykonuje się badanie poziomu TSH. W przypadku wyniku przekraczającego górną granicę normy konieczny jest pomiar stężenia fT4 (wolnej tyroksyny).

Nieprawidłowe działanie gruczołu tarczowego to szkoda dla całego organizmu. Tarczyca ma ogromny wpływ na naszą kondycję fizyczną oraz psychiczną. Dlatego tak ważne jest systematyczne sprawdzanie poziomu hormonów, które wytwarza i tych regulujących jej pracę.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.