Jak wygląda analiza składu ciała?

Badanie analizy składu ciała, cieszy się coraz większą popularnością szczególnie wśród osób, które chcą zadbać o swoją sylwetkę oraz zdrowie. Analizę składu ciała przeprowadza się za pomocą metody bioimpedancji elektrycznej, za jej pomocą określa się: zawartość tkanki tłuszczowej, zawartość beztłuszczowej masy ciała, podstawową przemianę materii i stopień nawodnienia organizmu. Urządzenie do analizy, pozwala określić skład ciała w bardzo krótkim czasie, nie musimy więc, czekać długo na wyniki.

Jak wygląda analiza składu ciała?

Podchodząc do takiego badania, nie trzeba się go w żadnym stopniu obawiać, gdyż jest ono całkowicie bezbolesne. Warto wiedzieć, jak wygląda analiza składu ciała i czego możemy się po niej spodziewać. Podczas badania pacjent musi stanąć na wadze, która zawiera elektrody. Po czym do organizmu wysyłane są słabe impulsy prądu. Natężenie prądu to przeważnie od 0,8 do 1 mA, jest on więc dla pacjenta niewyczuwalny. Analizator składu ciała jak np. InBody umożliwia, wykonanie dokładnych pomiarów, urządzenie to znajdziemy w wielu klubach czy ośrodkach zdrowia, doceniane jest ze względu, na swoją wysoką precyzje. Podczas badania mierzona jest impedancja, czyli oporność tkanek organizmu na prąd. Poprzez tkankę mięśniową oraz pozostałe tkanki zawierające duże ilości wody, bez żadnych problemów przechodzą impulsy elektryczne. Jedynie tkanka tłuszczowa wykazuje opór, gdyż zawiera wodę w małych ilościach. Urządzenie służące do mierzenia bioimpedancji współpracuje z odpowiednim programem komputerowym, którego celem jest dokonanie wszelkich obliczeń. Analiza impedancji bioelektrycznej nie jest prosta, potrzebne są do niej szczegółowe równania.

 

W jaki sposób przygotować się do badania analizy składu ciała?

 

Chcąc uzyskać jak najbardziej dokładne wyniki, należy wiedzieć w jaki sposób przygotować się do całej procedury analizy.

  • Na 24 godziny przed podejściem do analizy składu ciała, nie należy spożywać kofeiny. Unikajmy więc, sięgania po kawę, herbatę, napoje energetyczne, a także suplementy przedtreningowe i pobudzające.
  • Na dobę przed analizą, nie należy również sięgać po alkohol, nie musimy jednak w żaden sposób ograniczać spożycia wody.
  • Na 12 godzin przed analizą składu ciała, należy zrezygnować z bardzo intensywnych treningów.
  • Na pomiar, powinno się zgłosić na czczo, czyli najlepiej w godzinach porannych. Można również, udać się na badania po 4-6 godzinach, po spożyciu ostatniego posiłku, czyli w godzinach popułudniowych.
  • Analiza składu ciała powinna być wykonana u osoby z pustym pęcherzem. Organizm nie może być ani za bardzo nawodniony, czy też odwodniony. Dobrze jest oddać mocz na 30 minut przed pomiarem.
  • Pomiar wykonuje się na bose stopy.
  • Analiza nie powinna być wykonywana u kobiet podczas menstruacji.

 

Czy warto udać się na analizę składu ciała?

Analizator składu ciała jest niezwykle pomocnym narzędziem, z tego względu, iż sama waga ciała i BMI nie są wystarczającymi wskaźnikami stanu zdrowia i nie warto jedynie nimi się sugerować. Czasem zdarza się, iż waga oraz BMI są w normie, a uzyskane dane z analizatora wykazują na przykład niedowagę tkanki mięśniowej, co jest dla nas sygnałem, aby zadbać o jej odbudowę. Czasem zdarza się również, iż osoby uprawiające sport mają masę ciała i BMI wskazujące na nadwagę, aczkolwiek analiza składu ciała ukazuje natomiast wysoki poziom tkanki mięśniowej. Dzięki takiemu badaniu można w skuteczny sposób zaplanować, dalsze postępowanie. Ustalić efektywną dietę i cały plan treningowy, aby osiągnąć swój zamierzony cel. Oprócz tego, dzięki analizie, będziemy w stanie cały czas kontrolować swoje postępy.