Jesień w ogrodzie – o czym powinniśmy pamiętać?
Jesień to okres intensywnych prac w ogrodzie. W tym czasie konieczne jest przygotowanie wszystkich roślin do nadchodzącej zmiany pogody. Odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy sprawi, że rozkwitnie on wiosną i będzie pięknie wyglądał.
Wykopanie roślin
Niektóre rośliny nie mogą zimować w glebie i należy je wykopać. Dotyczy to na przykład mieczyków i dalii. Rośliny trzeba wykopać, kiedy przestaną kwitnąć. Oczywiście bardzo ważne jest także odpowiednie przechowywanie cebulek i bulw. Należy robić to w suchym, chłodnym pomieszczeniu, w przeciwnym wypadku rośliny mogą zacząć gnić lub pleśnieć. Dzięki właściwemu przechowywaniu będziemy cieszyć się tymi pięknymi kwiatami także w następnym roku. Nie należy wykopywać ich zbyt wcześnie, ponieważ muszą zakończyć okres wegetacji, ale pozostawienie ich zbyt długo w ziemi może narazić rośliny na szkodliwe działanie przymrozków.
Przesadzanie bylin i krzewów
Jesień to także doskonały czas na przesadzanie roślin. Byliny, które kwitną wczesną wiosną, możemy bez problemu przesadzać jesienią. Dzięki temu do wiosny zdążą się dobrze ukorzenić i będą pięknie kwitnąć już od początku sezonu. Warto pamiętać, że niektóre byliny wymagają systematycznego przesadzania, na przykład co kilka lat. Dzielenie bryły i przenoszenie na nowe miejsce sprawia, że roślina lepiej rośnie i kwitnie bardziej obficie. Jesienią możemy także z powodzeniem przesadzać wiele krzewów. Oczywiście jest to bardziej skomplikowane zadanie, ponieważ krzew trzeba wykopać razem z dużą bryłą korzeniową. W czasie przesadzania bardzo duże znaczenie ma zachowanie w jak najlepszym stanie korzeni rośliny. Jesień jest doskonałym czasem na wykonywanie takich prac ze względu na chłodną pogodę, która chroni sadzonki przed więdnięciem.
Przekopanie rabat
Rabaty z roślinami jednorocznymi należy dokładnie przekopać. Starannie usuwamy wszystkie chwasty. Nawozimy glebę kompostem lub obornikiem, żeby zapewnić roślinom odpowiednią ilość składników odżywczych, następnie przekopujemy ziemię i pozostawiamy ją na zimę w tak zwanej ostrej skibie, czyli nie wyrównujemy.
Pielęgnacja trawnika
Jesienią trawnik wymaga znacznie mniej intensywnej pielęgnacji. W tym okresie trawa rośnie wolniej, poza tym częściej padają deszcze, więc nie trzeba jej podlewać. Trawnik oczywiście trzeba systematycznie oczyszczać z gromadzących się liści. Można to zrobić tradycyjnymi grabiami lub dmuchawą do liści. Możliwe, że konieczna będzie agregacja trawnika, czyli jego zagęszczenie. Trawniki można wysiewać do końca września, a te z rolki rozkłada się nawet w listopadzie.
Odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy wymaga czasu, ale warto go zainwestować. Jeśli wykonamy wszystkie prace w odpowiednim czasie, wiosną będziemy mieli dużo mniej obowiązków, a ogród będzie pięknie wyglądać już od pierwszych ciepłych dni. Jesienią możemy także uzupełnić rabaty nowymi roślinami wieloletnimi oraz sadzić krzewy i drzewa. W ten sposób zaoszczędzimy sobie wysiłku wiosną oraz pozwolimy roślinom ukorzenić się w czasie zimy.
Artykuł przygotował Sklep Dla Ogrodu – internetowy sklep ogrodniczy oferujący środki ochrony roślin, nawozy i akcesoria ogrodnicze.
- Najlepsze pomysły na imprezy na basenie - 29 grudnia 2023
- Idealny jesienny sport? Postaw na koszykówkę kobiet - 20 października 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023