Leczenie zębów w ciąży
Wiele kobiet w czasie ciąży zastanawia się co im wolno, a co jest surowo zabronione. Czy leczenie zębów w czasie ciąży jest dozwolone? Z jakimi zbiegami najlepiej się wstrzymać do czasu urodzenia dziecka? Jakie zagrożenia mogą wystąpić dla matki dziecka?
Dozwolone zabiegi
Jakim zabiegom stomatologicznym może poddać się przyszła mama? Okres ciąży to znaczny wzrost hormonów, który może powodować krwawienie z dziąseł, zatrzymywania resztek jedzenia oraz wystąpienia obrzęków. Co więcej, hormony wpływają na zmianę pH co prowadzi do rozwoju drobnoustrojów w jamie ustnej. Na zęby zdecydowanie źle wpływa także częste podjadanie, zwłaszcza w nocy oraz poranne nudności i towarzyszące im wymioty. Dlatego też regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym są niezbędne do zadbania o zdrowe zęby. Naukowcy dowiedli, że nieleczone stany zapalne powodują wzrost ryzyka przedwczesnego porodu. Wizyt w trakcie ciąży powinno być minimum dwie, a najlepiej jakby występowałyregularnie co trzymiesiące. Dobry dentysta oceni stan jamy ustnej ciężarnej oraz zaleci niezbędne zabiegi. Należy pamiętać, że NFZ w stosunku do kobiet w ciąży refunduje dwa a nie jeden zabieg piaskowania zębów. Nie trzeba z tym zwlekać, gdyż nadmierny osadzający się kamień może doprowadzić do poluzowania zębów w dziąsłach. Przez cały okres ciąży, dozwolone jest wypełnianie ubytków, leczenie próchnicy. Nie wolno tego odkładać, na później, gdyż może zaszkodzić nie tylko mamie, ale też dziecku. Podkłady do wypełnienia zębów są bezpieczne dla płodu, gdyż nie przenikają przez strukturę zęba. Warto jednak zastanowić się nad znieczuleniem, jeśli ubytek jest niewielki, zaleca się z porzucenia znieczulenia. Ważne jest także, aby wybrać gabinet dentystyczny w swojej okolicy. Bardzo dobrą opiekę kobietom w ciąży zapewnia Centrum Medyczne BMQ Med. Jeżeli więc szukają Państwo dobrego dentystę w Gliwicach, warto skorzystać z ich usług.
Niewskazane zabiegi w okresie całej ciąży lub poszczególnych trymestrach
Zdecydowanie zabronione jest wykonywanie w czasie całej ciąży RTG zęba. Promieniowanie rentgenowskie silnie szkodzi dziecku, a najbardziej niebezpieczne jest w pierwszym trymestrze, gdy może dojść do uszkodzenia wielu organów. W sytuacji, gdy RTG jest koniecznością, przy występującym ostrym bólu zęba, należy wybrać taką poradnię, która posiada najnowszy sprzęt produkujący znacznie mniejszą ilość promieni. W niektórych wypadkach, zdjęcie rentgenowskie można zamienić na cyfrową wizualizację zęba, zdecydowanie bezpieczniejszą dla płodu. Do wątpliwych zabiegów zaliczyć można także kanałowe usuwanie zęba. Dentysta zdecyduje po konsultacji, czy jest to konieczne, natomiast zdecydowanie zabronione jest w pierwszym trymestrze. W czasie ciąży bezwzględnie należy zaprzestać wszelkim zabiegom protetycznym, gdyż hormony ciążowe powodują rozpulchnienie i znaczne krwawienie dziąseł. Dopiero po pierwszym trymestrze dozwolone jest usuwanie zęba, może bowiem wystąpić obfite krwawienie, a często podanie znieczulenia. Zabrania się natomiast czekania z bolącym zębem do czasu rozwiązania, bowiem osłabi to nie tylko organizm matki, ale także dziecka.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
- Najlepsze pomysły na imprezy na basenie - 29 grudnia 2023
- Idealny jesienny sport? Postaw na koszykówkę kobiet - 20 października 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023