Nauka mówienia, czy zabawki mogą w tym pomóc

Wychowanie dziecka to w każdym przypadku ciężka praca rodziców. Ogrom wysiłku, wyrzeczeń oraz poświęconego czasu.

Warto jednak podjąć wyzwanie i obserwować wzrastanie i rozwój pociech. Uśmiech i szczęście na twarzy dziecka bez wątpienia wynagradza wszystkie nieprzespane noce i poświęcony czas.

Z niecierpliwością czekamy na wypowiadane pierwsze słowa przez pociechy. Wypowiedziane pierwsze mama czy tata wywołują wzruszenie na twarzach rodziców. W miarę upływu czasu chcemy, żeby dzieci wypowiadały coraz to więcej słów. Zastanawiamy się, co możemy zrobić, żeby im w tym pomóc. Szukamy inspiracji do stymulowania nauki mówienia u dzieci.

Niezwykle pomocne mogą być w tym przypadku gry i zabawy.

Dzieci największe postępy robią poprzez słuchanie innych ludzi, najczęściej będą to rodzice, dziadkowe czy rodzeństwo.

Ważne jest nie tyle samo mówienie, ile także pokazywanie. Podczas codziennych czynności warto nazywać wykonywane czynności i jednocześnie je pokazywać. W ten sposób maluch dużo lepiej zrozumie wypowiadane przez innych słowa.

Zazwyczaj zaczynamy okazywać dziecku i uczyć go nazw przedmiotów, które znajdują się w domu. Możemy także kupić mebelki zabawkowe, maluch będzie miał swoją przestrzeń. Własne meble używane każdego dnia i nazywane będą dobrym zaczątkiem do nauki mówienia. Zabawa mebelkami i lalkami umożliwia przeprowadzanie konwersacji między nimi. Pobudza kreatywność, maluchy uwielbiają przeprowadzać rozmowy między dwiema lalkami czy pluszakami. Dużo lepszym rozwiązaniem jest prowadzenie z dzieckiem rozmów niż oglądanie przez niego bajek na telewizorze. Postacie w nich występujące często mówią szybko i niezrozumiale.

Dlatego też stworzenie przestrzeni dla dziecka, w którym może mieć swoje mebelki będzie dobrym początkiem nauki mówienia oraz wymyślania kolejnych niesamowitych zabaw.