Szampony z SLS – czy są bezpieczne?

Ostatnimi czasy bardzo wiele mówi się o bezpieczeństwie kosmetyków. Zauważalne jest to także na podstawie pewnych informacji na ich etykietach, które mówią o niezawartych w produkcie substancjach o popularnie uznawanym szkodliwym działaniu, np. SLS. Czy ocena bezpieczeństwa kosmetyku, które go zawiera, jest pozytywna?

Sodium Laureth Sulfate, czyli laurylosiarczan sodu, najbardziej rozpoznawany jednak w dzisiejszych czasach pod skrótem SLS, to detergent powszechnie używany w kosmetykach myjących. Można go spotkać zarówno w szamponach, jak i żelach pod prysznic, a nawet w pastach do zębów. Należy do grupy surfaktantów anionowych, jest więc substancją powierzchniowo czynną, której działanie polega na oczyszczaniu m. in. włosów z zabrudzeń oraz tłuszczu. Ma to na celu przede wszystkim utrzymanie higieny ciała. Przy okazji jednak działanie tej substancji, a także innych, pokrewnych (np. SLES), wiąże się z innymi efektami…

Od dawna wiadomo już, że SLS może mieć działanie drażniące. Wywoływać może stany zapalne skóry oraz alergie, a także wzmagać objawy takich chorób skóry, jak np. atopowego zapalenia skóry. Z tego też względu nie jest zalecany dzieciom, a także alergikom i posiadaczom skóry wrażliwej. W przypadku używania szamponów z SLS, istnieje również prawdopodobieństwo wysuszenia skóry twarzy lub podrażnienia oczu, a także wystąpienia uczucia swędzenia skóry głowy.

Ocena bezpieczeństwa kosmetyku  oraz ich składników, wyklucza naturalnie substancje, które w bezpośredni sposób szkodzić mogą konsumentom. Mimo to, stosowanie tego typu silnych detergentów w składach kosmetyków jest dozwolone tylko w odpowiednich okolicznościach. Mogą to być jedynie kosmetyki, których oddziaływanie na skórę jest krótkotrwałe, a zatem poddawane są szybkiemu zmyciu. Oprócz tego SLS może występować w produktach jedynie w określonym, dość niskim stężeniu, co również daje do myślenia.

Na pewno warto rozejrzeć się za alternatywami. Aktualnie oferta kosmetyków naturalnych jest bardzo rozwinięta, a przy tym łatwo dostępna. Dzięki temu zaopatrzenie się w produkt, który zawiera substancje inne, niż surfaktanty anionowe, nie powinno stanowić problemu. Warto również rozejrzeć się na półce kosmetyków dla dzieci. Niektóre delikatne szampony, przeznaczone właśnie dla najmłodszych, mogą mieć dużo korzystniejsze składy od tych, domyślnie przeznaczonych dla dorosłych.

Aby ocenić bezpieczeństwo kosmetyków, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Osoby o odpornej skórze, a także część niewymagających klientów, zapewne zadowoli się kosmetykami zawierającymi SLS lub substancje pokrewne. Jeśli jednak zależy Ci na produkcie o łagodnym i bezpiecznym działaniu, dobrym rozwiązaniem może być poszukanie alternatyw.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.