Szkolenie sztuka prezentacji

Umiejętność prezentowania swoich pomysłów lub wyników pracy przed większą publicznością to nie lada sztuka, która przydaje się nie tylko w pracy, ale również w szkole.

Często przy wystąpieniach posiłkujemy się prezentacją multimedialną. Niestety zdarza się, że zapominamy, że jest to tylko nasza pomoc, a nie główny nośnik informacji przez nas przekazywanych.

Prezentacja multimedialna ma służyć odbiorcom, którzy dzięki niej łatwiej wychwycą główne myśli oraz najważniejsze informacje. Dlatego pojedynczy slajd powinien zawierać minimalną ilość tekstu, być czytelny, dodatkowo przykuwać uwagę oraz posiadać schematy graficzne.

Jednak jest jedno ale – nawet perfekcyjnie przygotowana prezentacja nie zapewni sukcesu Twojemu wystąpieniu. To nie ona ma za zadanie zaciekawić słuchaczy, ale Twoja wypowiedź. Prezentacja multimedialna w ogromnym stopniu pomaga i ułatwia zaplanowanie przemówienia. Przemówienie powinno być przejrzyste i składać się ze wstępu, rozwinięcia oraz zakończenia. Przygotowując się do wystąpienia, trzeba również pamiętać o jego logice. Ćwicząc przemówienie w domu, sprawdzisz, jak długo będzie trwać, a odpowiednie przygotowanie pomoże w walce ze stresem oraz zwiększy pewność siebie.

Podczas wystąpienia ważna jest również mowa ciała oraz intonacja głosu przemawiającego. Warto podczas przemówienia zachowywać się naturalnie, nie stać w jednym miejscu, a gestykulować z umiarem. O modulacji głosu też warto pamiętać. Należy mówić wyraźnie i powoli. W trakcie wystąpienia warto wtrącić żart, co pozwoli im odpocząć, by mogli uważnie słuchać dalej.
Warto przygotować też wydruk prezentacji, notatki, które przydadzą się w sytuacji, gdy technika zawiedzie.

Popularne tagi: sztuka prezentacji szkolenie  , storytelling  , sztuka prezentacji , autoprezentacja szkolenie , sztuka wystąpień publicznych