Węże do paliwa – podstawowe informacje

Tankowanie, przepompowanie, odpompowanie – te procedury są bardzo często wykonywane w przypadku paliw różnego rodzaju. Do takich czynności potrzebne są różnego typu pompy, ale ich działanie nie byłoby możliwe, gdyby nie węże do paliwa. To właśnie przez takie przewody przetłaczane są bardzo duże ilości cieczy. W związku z tym muszą charakteryzować się wysoką jakością, trwałością i muszą spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa.

 

W związku z tym, podobnie jak pompy, również węże do paliwa cieszą się dużą popularnością w branży motoryzacyjnej, przemysłowej oraz we wszystkich innych branżach, sytuacjach i miejscach, które wymagają stosowania procesów tankowania, przepompowania paliwa, itp. Często stosuje się je w dystrybutorach i układach dystrybucyjnych różnego typu.

 

Rodzaje węży paliwowych

Na rynku dostępne są różne typy węży paliwowych. Węże ssące służą wyłącznie do zasysania paliwa ze zbiornika, natomiast węże tłoczne odpowiadają za wtłaczane zassanego paliwa do lokalizacji docelowej. Istnieją też specjalne węże o konstrukcji uniwersalnej, które mogą być stosowane jako węże ssawno-tłoczne.

 

Warto też dodać, że węże do paliwa różnią się od siebie w zależności od rodzaju przepływającego przez nie paliwa. Oznacza to, że powinno się stosować różne węże do różnych rodzajów cieczy. Dokładne informacje na temat przeznaczenia konkretnych węży, można znaleźć w dokumentacji producenta.

 

Najważniejsze cechy węży paliwowych

Przede wszystkim węże paliwowe powinny być odpowiednio grube i chronione przed przecięciem, otarciem i innymi czynnikami powodującymi wyciek transportowanego przez nie paliwa, a także przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi (wysokie i niskie temperatury, itp.). Oprócz tego muszą posiadać specjalne uszczelnienia oraz odpowiednie końcówki pozwalające na stosowanie ich w różnych zbiornikach.

 

Wybierając węże do paliwa warto zwracać również uwagę na podstawowe cechy, takie jak długość, grubość i wydajność. W ten sposób można je szybko i łatwo dopasować do własnych potrzeb i do konkretnych zastosowań.