Baseny domowe – luksus i wygodna

Przyjemność kąpieli w basenie odkryto już w epoce starożytnej. Tamte konstrukcje były oczywiście bardziej monumentalne, jednak niektóre z rozwiązań architektonicznych przetrwały do czasów obecnych. Baseny dawniej miały charakter rytualny, jednak wraz z rozwojem cywilizacji zachodnich stały się także centrami życia społecznego i politycznej.

 

Do niedawna baseny domowe były dobrem luksusowym dostępnym dla nielicznych szczęśliwców. Jednak – dzięki stopniowemu poszerzeniu ofert, jak również wzrostowi jakości życia, stały się komfortowym rozwiązaniem architektonicznym w przypadku wielu domów jedno- i wielorodzinnych. Nie trzeba być milionerem czy szlachetnie urodzonym, by móc sobie pozwolić na komfort i wygodę, jaką daje prywatne centrum rekreacji. Oczywiście koszty budowy basenu domowego nie są niskie, jednakże warto pamiętać, że to inwestycja na lata, natomiast wydatki związane z konserwacją i eksploatacją rozłożone są w czasie. Istnieją również sposoby na to, by koszty budowy basenu przydomowego ograniczyć – niezależnie od tego, czy planujemy go umieścić wewnątrz, czy też na zewnątrz budynku. Podstawowym jest równoległa budowa domu i basenu, co niestety nie zawsze jest możliwe. Innym rozwiązaniem pozostaje stworzenie szczegółowego kosztorysu oraz zatrudnienie profesjonalnej firmy, która specjalizuje się właśnie w budowie takich obiektów. Dzięki temu naszą wizję domowego “wodnego parku” będzie dużo prościej zrealizować.

 

Standardowe niecki mogą występować w różnych rozmiarach i głębokościach, tak by jak najpełniej dopasować się do indywidualnych potrzeb przyszłych użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnością ruchową. Firma Berndorf Badebau dba o to, by każdy z inwestorów mógł wcielić w życie swoją wymarzoną wizję basenu domowego. Dzięki temu zyskuje on nie tylko miejsce do uprawiania sportu, lecz również do organizowania spotkań ze znajomymi, przyjęć urodzinowych, czy po prostu rekreacji w samotności. Profesjonalna ekipa z pewnością udzieli niezbędnych porad, by późniejsza eksploatacja przebiegała bezproblemowo – a więc wyjaśni, jak często należy wymieniać filtry w urządzeniach filtrujących, konserwować prysznice czy dodatkowe elementy (atrakcje wodno – powietrzne, podgrzewacze wody etc.).

 

Trudno określić, w jakiej kwocie zamyka się koszt budowy domowego basenu. Z pewnością nie jest to niewielki wydatek, jeżeli zależy nam na jakości oraz niezawodności poszczególnych elementów. Warto zabezpieczyć konstrukcję oraz umieścić ją w optymalnym miejscu, tak, by nie zagrażała znajdującym się w pobliżu budynkom czy ogrodom. Na to, jak szczelny będzie zbiornik ma wpływ szereg czynników, począwszy od wykorzystanych materiałów oraz sposobu ich wykorzystania, a na kształcie konstrukcji skończywszy. Najłatwiejsze do wykonania są baseny prostokątne co nie oznacza jednak, że inne formy nie mogą być wykonane z równą starannością i dbałością o szczegóły.

 

Na lokalizację basenu domowego najczęściej wybiera się ogród. Ograniczeniem przy użytkowaniu są naturalnie kwestie klimatyczne, jednak i im da się zaradzić poprzez montaż podgrzewacza do wody. Istotnymi parametrami pozostają: poziom wód gruntowych oraz ogólna nośność gleby, jak również położenie większych roślin (jak drzewa czy krzewy). Należy też pamiętać o uzyskaniu pozwolenia na budowę w sytuacji, gdy metraż obiektu przekracza 30 m2. Możliwe jest także umieszczenie basenu wewnątrz budynku, choć wymaga to bardziej złożonych działań. Projekt taki jest również bardziej kosztowny. Prócz budowy zbiornika konieczne jest także zainstalowanie klimatyzacji. Zaletą jest możliwość korzystania z obiektu przez cały rok.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.