Co na opryszczkę? Opryszczka wargowa – przyczyny, objawy i leczenie

Niemal każdy jest nosicielem wirusa opryszczki, jednak jedynie połowa osób choruje. Potocznie zwane „zimno” jest wywoływane przez wirus Herpes Simplex typu pierwszego – HSV1. Opryszczka sama w sobie nie jest zbyt groźna, jednak powikłania po niej mogą być. Dlatego warto zarówno ją leczyć, jaki i zapobiegać nawrotom.

Objawy opryszki pojawiają się stopniowo, przeważnie w okolicy ust lub błony śluzowej nosa. Najpierw skóra staje się napięta, swędzi i piecze. Następnie pojawia się zaczerwienienie i mała grudka. Z czasem pojawiają się bolesne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Po około 6-10 dniach pęcherzyki te pękają i tworzą bolesne nadżerki. Po okresie mniej więcej tygodnia nadżerki wysychają i goją się tworząc pękające strupki. Pozostawione w spokoju odpadną one bez śladu.

Wirus HSV1 z łatwością jest przenoszony drogą kropelkową. Kontakt z osobą u której wystąpiły pęcherzyki powinniśmy zdecydowanie ograniczyć. Pocałunek, wspólny kubek czy widelec pozwala wirusowi bardzo szybko przedostać się do organizmu drugiej osoby. Sami również powinniśmy uważać, ponieważ w płynie surowiczym znajdują się wirusy, które możemy przenieść ręką do oka, co grozi utratą wzroku. Dodatkowo opryszczka może dotrzeć również do mózgu powodując opryszczkowe zapalenie opon mózgowych. Powikłania po opryszczce mogą być niezwykle groźne dla kobiet w ciąży, dlatego też lepiej dmuchać na „zimno” i ograniczyć kontakt z chorymi.

Zatem co na opryszczkę jest najskuteczniejsze? W przypadku wystąpienia pierwszych objawów „zimna” najważniejsze jest szybkie działanie. Należy zastosować preparaty przeciwwirusowe, np. Axoviral, Endvir Simplex, Vratizolin czy Zovirax. Są to preparaty pod postacią kremu, żelu lub płynu do przemywania. Im szybciej zastosujemy leczenie, tym krócej będziemy borykać się z jej nieprzyjemnymi objawami. Jednak co na opryszczkę, gdy nie mamy dostępu do takich preparatów? Możemy kilka razy posmarować zaczerwienione miejsce rozpuszczoną w wodzie tabletką polopiryny, która działa przeciwzapalnie.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.