Czy warto stosować kreatynę na siłowni? Jakie daje efekty?

Obecnie wiele osób dba o swoją kondycję i wygląd. Wizyta na siłowni dla niewielu jest nieodłącznym elementem życia. Niektóre osoby stosują suplementację, jednak czy jest ona konieczna i daje efekty? Czy warto stosować kreatynę na siłowni?

Czym w ogóle jest kreatyna?

To jeden z najbardziej powszechnych suplementów, które stosowane były w ciągu ubiegłych lat. Warto zwrócić uwagę również na to, że jest to najbezpieczniejsza według naukowców substancja stosowana do codziennych treningów. Jest to związek organiczny, który występuje w tkance mięśniowej człowieka. To dzięki niej energia gromadzi się w mięśniach i jest zdolna do bardziej efektywnego treningu. Zwiększenie ATP, czyli acetylocholiny w tkankach człowieka sprawia, że jest on bardziej wytrzymały. Kreatyna uczestniczy również w procesie powstawania nowych struktur białkowych, dlatego ważna jest jej odpowiednia suplementacja. Kreatyny używają kulturyści, kolarze i osoby zajmujące się uprawianiem sztuk walki.

Jak prawidłowo powinno się stosować kreatynę?

Żadne badania nie potwierdził tego, że optymalna dawka dzienna kreatyny to 5 mg. Niektórzy twierdzą, że dawka powinna być dostosowana do wzrostu i wagi człowieka. Przyjęto więc, że odpowiednią dawką jest 1 mg kreatyny na 10 kilogramów masy ciała. Pierwszą porcję można spożyć rano, natomiast drugą od razu po wykonanym treningu. Zaleca się, aby była ona przyjmowana na czczo. Wtedy wykazuje najlepsze efekty. Niektóre z badań mówią, że ta, która przyjmowana jest osobno, wchłania się źle. W skrócie można przyjąć, że:

  • Należy stosować 2 porcje kreatyny dziennie,

  • Ilość dostosowujemy do masy ciała, czyli 1 mg keratyny na 10 kg ciała,

  • Kreatynę stosujemy przez cały rok,

  • Nie stosujemy faz ładowania, ponieważ te nie przynoszą efektu,

  • Kreatynę przyjmujemy w towarzystwie innych odżywek (np. z odżywką białkową).

Jakie efekty daje stosowanie kreatyny?

Stosowanie kreatyny zwiększa jej ilość w mięśniach , co przyczynia się do zwiększonej aktywności fizycznych i większych zdolności na siłowni. Dzięki niej o wiele szybciej istnieje możliwość nabudowania mięśni. Dzieje się tak, ponieważ osoba ćwicząca jest w stanie wykonać więcej powtórzeń.

  • Zwiększenie masy mięśniowej,

  • Zwiększenie siły,

  • Większa wytrzymałość,

  • Szybsza regeneracja po wykonanym wysiłku.

Czego nie powinno się jeść, kiedy przyjmuje się kreatynę?

Przede wszystkim powinno się unikać potraw z wysoką zawartością tłuszczu, ponieważ może on powodować mdłości i znacznie obniżyć wchłanianie kreatyny. Warto ograniczyć również ilość cukru i aminokwasów, ponieważ zwiększenie insuliny również przyczynia się do zmniejszenia wchłanialności kreatyny.

Czy stosowanie kreatyny ma skutki uboczne?

Badania wykazały, że jednym z największych skutków ubocznych zażywania kreatyny jest zbyt duży przyrost masy ciała. Kretyna może powodować też problemy żołądkowe, odwodnienie, bolesne skurcze mięśni i zwiększenie podatności na urazy i kontuzje. Obserwacje naukowe dowiodły, że kreatyna może pozytywnie wpłynąć na zdrowie osób z chorobami serca.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.