Czy wiesz, że… czyli kilka faktów o ulubionej pizzy!

5 miliardów sztuk rocznie. Każdy ją lubi i każdy ją jadł. Znana na całym świecie, z mięsem lub bez, z serem czy bez. Wiele rodzajów więc każdy znajduje w niej coś dla siebie. O czym mowa? O jednym z najczęściej wybieranych dań na świecie – pizzy!

Pierwsze użycie nazwy dla tego dania datuje się na rok 997 i pochodzi z Włoch. Nic dziwnego, skoro włosi mogą pochwalić się największą kulturą jedzenia pizzy. Jednak pizza to już danie nie tylko kojarzone z samymi Włochami. Stała się ona fenomenem na skalę światową. Powodów ogromnego wzrostu popularności tego dania jest mnóstwo.

Czy to nieoficjalna już randka z dziewczyną, pomysł na niedzielny obiad, wspólny wypad z najbliższymi – wyjście na pizzę to – nie oszukujmy się – pierwsza pojawiająca się w naszych głowach myśl! Świętowanie różnych wydarzeń – mniejszych czy większych bardzo często również kończy się na wyjściu do pizzerii. A jeżeli w ogóle nie mówimy o wyjściu – w roli alternatywy pojawia się pizza na dowóz do domu. To jest właśnie jedno z tych dań, które przywołuje nam różne przyjemne momenty, w końcu kto, będąc dzieckiem, nie cieszył się z takiej niespodzianki?

Czas na kilka ciekawostek dotyczących tego przysmaku! Czy wiecie, że…

Mimo wszystko to nie Włosi, (ani też nie Polacy) są największymi pożeraczami pizzy… Najwięcej jej jedzą… Norwedzy! Zjadają rocznie średnio 5,4 kilograma pizzy. Zaraz na nimi plasują się Niemcy, którzy mogą pochwalić się wieloma rodzajami piwa, które stanowi z pizzą najczęstszy duet.
Amerykanie, u których pizza przeszła swojego rodzaju renesans, kojarzona jest z kwadratowymi pudełkami i miejscami, gdzie można kupić jeden kawałek czyli tak zwane slices, także stała się rarytasem. Zjadają rocznie średnio 5,4 kilograma pizzy.

Podobno największa pizza miała średnicę 37,4 metra co także jest ogromnym wyczynem kucharzy, którzy tego dokonali

Hawajska wersja tego dania nie pochodzi z Hawaii, a wymyślono ją w Kanadzie.

Warto jednak zastanowić się nad tym, że pizza jako danie zadomowiła się w wielu kulturach na stałe. Wywodząca się z Włoch, była daniem dla biedniejszej sfery społeczeństwa a stała się fenomenem na całym świecie! Ciekawie czy schabowy z ziemniakami też jest częstym wyborem restauracyjnych dań w różnych zakątkach Ziemi…

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.