Jak szybko i skutecznie poradzić sobie z naciągniętym mięśniem?
Intensywny wysiłek fizyczny może wiązać się z wieloma konsekwencjami, które mocno odczujemy na własnej skórze – zwłaszcza wtedy, gdy nie będziemy do niego przygotowani. Naciągnięty mięsień to jedna z najczęściej występujących kontuzji. W jaki sposób poradzić sobie z towarzyszącym jej bólem?
Sprawdzone sposoby na ból spowodowany urazem mięśni
Uszkodzenie włókien mięśniowych bywa dość uporczywym problemem, który może w znacznym stopniu utrudnić lub nawet uniemożliwić wykonywanie codziennych czynności. Zidentyfikujemy je bez problemu po towarzyszących mu objawach. Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów na zminimalizowanie towarzyszącego urazowi bólu. Pierwszym, niemal intuicyjnym sposobem na załagodzenie konsekwencji intensywnych ćwiczeń, jest obłożenie bolesnego miejsca zimnym okładem, który powinien przynieść nam choćby chwilową ulgę. Kiedy ostre objawy ustąpią, a najlepiej po upłynięciu co najmniej 24 godzin, możemy sięgnąć z kolei po ciepły okład, który wspomoże regenerację. Sprawdzonym sposobem na rozkurczenie mięśni jest także poddanie kontuzjowanej części ciała ciepłej kąpieli w roztworze wody i soli Epsom, czyli siarczanu magnezu (zaleca się ok. 2 szklanki na pełną wannę). Gdyby poprosić o pomoc nasze babcie, z pewnością zasugerowałyby z kolei zastosowanie octu jabłkowego. Nie tylko wykazuje on właściwości przeciwzapalne, ale także działanie alkalizujące, które skutecznie pomagają zmniejszyć ból i stan zapalny. Podobnie zadziałać może także olejek goździkowy. W przypadku, gdy zawiodą wszelkie naturalne środki, zawsze możemy sięgnąć po sprawdzone leki dostępne w aptece, takie jak Opokan, Arnigel czy Traumon. Doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku naciągnięcia mięśni, jak również innych tępych urazów, np. stłuczeń.
W jaki sposób uchronić się przed kolejnymi wypadkami?
Przeciążenia mięśni najłatwiej uniknąć, wykonując przed wysiłkiem odpowiednią rozgrzewkę – w tym ćwiczenia rozciągające. Część z nich należy powtórzyć także po treningu określonej partii mięśni. Regularna suplementacja magnezu z pewnością także może okazać się naszym sprzymierzeńcem. Warto pamiętać, że niezależnie od kondycji fizycznej i dotychczasowego stylu ćwiczeń należy stopniować wysiłek i nie poddawać się nadmiernemu obciążeniu. Po przebytym urazie konieczny jest przede wszystkim wypoczynek i stosowanie się do zaleceń lekarza. Nawet jeśli wydaje nam się, że będziemy w stanie bez problemu powrócić do dawnych treningów, dajmy sobie czas na regenerację.
- Najlepsze pomysły na imprezy na basenie - 29 grudnia 2023
- Idealny jesienny sport? Postaw na koszykówkę kobiet - 20 października 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023