Wynajem krótkoterminowy – pomysł na zarobek

Udostępnianie swoich mieszkań na okres krótkoterminowy, staje się coraz popularniejszym sposobem na zarobek dla właścicieli nieruchomości. Obecnie stało się to na tyle powszechne, że nie wystarczy jedynie opublikować ofertę, lecz należy włączyć to również marketing i zacząć myśleć jak właściciel hotelu.

Wynajem krótkoterminowy rośnie w zawrotnym tempie. Jest to jednak rozwiązanie, z którego korzystają przede wszystkim właściciele wielu nieruchomości. Pozwala im to wyciągnąć większy zarobek z inwestycji. O ile jednak tradycyjny wynajem jest mniej rentowny, to na pewno przysparza mniej problemów. Wystarczy raz przygotować mieszkanie, a później o resztę dba lokator. Za to jeśli nasz lokal miałby pełnić funkcję hostelu/hotelu, musi stać się dla nich konkurencyjny. Wymaga to wiele czasu i pieniędzy, aby odpowiednio przygotować mieszkanie pod taki wynajem. Należy również wspomnieć o tym, że po każdym pojedynczym lokatorze należy generalnie posprzątać mieszkanie, wymienić pościel itd. Taka forma wynajmu wiąże się również z pewnego rodzaju ryzykiem. Jest kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę.

Zarobki

Ogromne znaczenie ma lokalizacja. Oczywiście największy potencjał mają miasta biznesowe oraz turystyczne. Osoby, które dużo podróżują, bardzo cenią sobie możliwość mieszkania tych kilku dni w normalnym mieszkaniu, nie musząc się gnieździć w hotelach. Jeśli chodzi o tę drugą grupę, to raczej chodzi o turystykę kulturalną, poznawczą, gdzie osoby nastawione są na zwiedzanie regionu, niż o wakacyjnych plażowiczów. Kalkulując zarobki, należy prześledzić konkurencję, w tym wypadku głównie ceny hoteli i hosteli. Ceny w dużych miastach oscylują przynajmniej ok. 100 zł za dobę. Więc jeśli za wynajęcie całego mieszkania będziemy pobierali przynajmniej 200 zł, to w tydzień jesteśmy w stanie zarobić tyle, ile w ciągu miesiąca podczas wynajmu tradycyjnego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę również opłaty związane z użytkowaniem.

Jak w każdym biznesie, aktualną ofertę należy dopasowywać do popytu. Dla przykładu, w takim Trójmieście zdecydowanie większe zapotrzebowanie na takie mieszkanie będzie podczas organizowanego Festiwalu Opener. Rozwiązanie wynajmu krótkoterminowego może być również rozwiązaniem dodatkowym, m.in. kiedy mieszkanie wynajmujemy studentom, w podczas wakacji stoi puste.

Wyposażenie

Nie każde mieszkanie sprawdzi się przy tej formie wynajmu. Ludzie szukają przede wszystkim dobrych lokalizacji, przestrzeni oraz wygody. Małe klitki na przedmieściach na pewno nie staną się konkurencyjne.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, mianowicie mieszkanie musi być w pełni wyposażone – przy wynajmie tradycyjnym nie jest to obligatoryjne. Prócz niezbędnego sprzętu AGD i RTV, niezbędny będzie również internet, pościele, ręczniki, naczynia.

Jak już wcześniej było wspomniane, należy brać pod uwagę również koszta dodatkowe związane z użytkowaniem mieszkania. Ryzyko zniszczeń jest zdecydowanie większa niż w wypadku tradycyjnego wynajmu. Należy być więc świadomym, że takla działalność wymaga o wiele większego wkładu pracy i czasu – niezbędne remonty i naprawy, sprzątanie i przygotowywanie lokalu dla kolejnych gości.

I na koniec kwestia bardzo istotna – podatki

Istnieje w sieci wiele sprzecznych informacji na temat tego, jak właściciele, którzy zarabiają na wynajmie krótkoterminowym, powinni rozliczać się z fiskusem.

Niestety, wg opinii izby skarbowej w Katowicach, wynajem mieszkania na doby powinien być traktowany jak zwyczajna działalność gospodarcza. Jest to dla nich dosyć wygodna interpretacja, ponieważ uniemożliwia to wybór niższej stawki ryczałtowej na poziomie 8,5 % i zmusza do rozliczania się na zasadach ogólnych. Jednak z interpretacją izby skarbowej nie zgadza się Ministerstwo Finansów. Rodzi to dosyć spore zamieszanie, więc właściciele mieszkań powinni być w tej kwestii niezwykle czujni. 

Czytaj więcej: Deweloperzy Bydgoszcz

 

Artykuł sponsorowany

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.