Na co zwrócić uwagę zlecając filmowanie uroczystości

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru operatora, który podejmie się filmowania naszego wesela i ślubu? To pytanie jest zadawane w Internecie równie często jak to ile taka usługa powinna kosztować?

Na wstępie warto zapoznać się z portfolio firmy, z którą zamierzamy podpisać umowę na obsługę filmową naszej uroczystości. Większość firm posiada przykładowe materiały na swojej stronie. W przypadku ich braku (nie wszystkie pary zgadzają się na udostępnianie filmów z własnych uroczystości w sieci), możecie Państwo poprosić o ich udostępnienie na spotkaniu.

Długość firmy na rynku. Nie ma co prawda reguły, mówiącej iż firma istniejąca od roku jest gorsza od firmy istniejącej od lat. Pamiętajmy jednak zasadę, iż firmy świadczące usługi na niskim poziomie, naturalnie znikną z rynku gdyż nie znajdą odbiorców swoich usług.

Cena. Przy wyborze firmy zajmującej się wideofilmowaniem nie należy sugerować się wyłącznie ceną. Nie wszystko co drogie jest dobre, jednakże należy pamiętać że nie otrzymamy mercedesa w cenie malucha. Dobrze zrobiony film musi kosztować. Proszę pamiętać, iż praca firmy nie kończy się po oczepinach, a trwa jeszcze klika następnych dni, które przeznaczane są na montaż materiału. Dobrym rozwiązaniem jest wysłanie zapytania do kilku firm i porównania ofert.

Umowa. Zawsze żądajcie podpisania umowy, na której obowiązkowo muszą znaleźć się informacje o terminie oddania materiału. Maksymalny termin oddania materiału nie powinien przekroczyć 30 dni, a realny termin przygotowania materiału w wersji do akceptacji to 7 dni.

Zwróćcie Państwo również uwagę czy w umowie nie są zawarte klauzule, które w zdecydowany sposób ograniczają Państwa prawa do np. zgłaszania poprawek czy terminu ich wnoszenia.

Filmowanie – zapytajcie firmę jakim sprzętem będzie filmować uroczystość oraz czy będą użyte jakieś dodatkowe opcje typu slider, steadicam itp. Zastosowanie ich w znaczący sposób poprawia jakość filmu i powoduje, iż staje się on bardziej atrakcyjny.

Czas. Warto zapytać się ile godzin pracy ekipy filmowej bądź pojedynczego operatora wliczone jest w cenę i do której godziny w ramach ceny operator pozostanie na weselu. Dodatkowo zapytajcie ile wynosi ewentualna dopłata za nadgodziny. Zdarzały się przypadki firm, które kierując się zapisami własnych umów kończyły pracę przed tortem, a za każdą nadprogramowa godzinę doliczali kwoty rzędu kilkuset złotych.

Jaki nośnik i ile kopii. Firmy oferują oddanie materiału na różnych nośnikach typu DVD, Blu-Ray czy coraz powszechniejszy pendrive. Decydując się na dwa pierwsze zapytajcie Państwo czy płyty nie są zabezpieczone przed przegrywaniem. Część firm stosuje taką praktykę celem osiągnięcia dodatkowego zysku z tytułu duplikacji płyt, gdzie koszt duplikacji waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych – w zależności od rodzaju pudełka, druku okładki czy etykiety na płycie.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.