Niedrożność nosa – jak sobie z nią poradzić?

Przeziębienie i grypa to sezonowe problemy, których trudno uniknąć osobom o obniżonej odporności – zwłaszcza w porze zmiennych warunków pogodowych. Wśród standardowych objawów często pojawia się uciążliwy katar. W jaki sposób szybko i skutecznie położyć kres niedrożności nosa?

Kiedy mamy do czynienia z niedrożnością nosa?

Problem niedrożności nosa, z jakim możemy spotkać się nawet przy okazji zwykłego przeziębienia, infekcji dróg oddechowych czy nawet alergii, można najprościej określić uniemożliwieniem płynnego przedostawania się powietrza przez nozdrza. Towarzyszący jej katar bywa naprawdę uciążliwy, dlatego za wszelką cenę szukamy sposobów na trwałe ukrócenie tego problemu. W zależności od przyczyny niedrożności nosa będziemy starali się wyeliminować różne odpowiedzialne za nią czynniki. Od czego zatem powinniśmy zacząć, aby pozbyć się wydzieliny zalegającej w nosie i zatokach?

Jak radzić sobie z uciążliwym katarem

Kiedy mamy do czynienia z grypą lub przeziębieniem, bez wahania sięgamy po skuteczne i szybko działające leki dostępne w aptece. Wśród najczęściej wybieranych środków zwalczających ich objawy z pewnością można zaliczyć takie preparaty jak Gripex, Modafen czy Coldrex. Na katar pomogą także różnego rodzaju leki rozrzedzające zalegającą wydzielinę i nawilżające błonę śluzową nosa. Część z nas jest jednak równie mocno przekonana do wszelkich domowych metod walki z chorobą, którym faktycznie trudno odmówić efektywności. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na katar, który z pewnością przyniesie oczekiwane efekty, jest wykonywanie inhalacji ziołowych (najczęściej na bazie tymianku, lipy, rumianku lub szałwii). Nie tylko pozwalają udrożnić nos, ale dodatkowo wykazują działanie odkażające i przeciwzapalne, pomagając nam uchronić się przed innymi objawami, które mogą towarzyszyć katarowi. Olejki eteryczne, np. sosnowe lub eukaliptusowe, są często także dodawane do ciepłej kąpieli, co często praktykują rodzice małych dzieci w przypadku wystąpienia u nich niedrożności nosa. W razie kataru musimy bezwzględnie pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów i nawilżaniu delikatnej skóry okolic nosa, która może wówczas ulegać podrażnieniom. Warto posłużyć się w tym celu maścią witaminową. Na niedrożny nos poleca się także picie dużej ilości herbaty z dodatkiem zdrowego soku z malin czy czarnego bzu lub herbaty z czystka. Nie zaszkodzi także dodawanie do potraw większych niż na co dzień ilości czosnku, który pomoże nam zwalczyć obecne w organizmie bakterie.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.