Punkty spustowe – co warto o nich wiedzieć?

Trening fitness, to jedna z popularniejszych dzisiaj form aktywności fizycznej. Rozbudowuje sylwetkę, masę mięśniową i pozwala nam rozładować stres czy emocje. Ta forma wysiłku niesie ze sobą zagrożenia – mowa tu głównie o kontuzjach czy urazach, które skutecznie utrudniają kolejne sesje treningowe, bądź uniemożliwiają je. Jednym z problemów, z którym borykają się miłośnicy fitness, są właśnie punkty spustowe – co to takiego ?

 

Punkty spustowe, a trening fitness

 

Punkty spustowe, to miejsca, w których włókno mięśniowe doznało mikrourazu – może on wynikać z przetrenowania, nieprawidłowych wzorców ruchowych czy kontuzji lub urazów.

 

Punkty spustowe można podzielić na kilka rodzajów, a będą to – mięśniowo – powięziowe, podskórne, okostnowe oraz ścięgniste. Podział określa położenie punktu spustowego w organizmie, możemy jednak wyróżnić kolejne podgrupy związane z tym urazem:

 

  • Punkty spustowe aktywne

 

Mowa tu o nadwrażliwym miejscu, które powoduje dyskomfort, tak w życiu codziennym, jak i podczas treningu. To najgorszy z możliwych punktów spustowych, uniemożliwia, bądź znacząco utrudnia codzienne funkcjonowania. Osoba, która cierpi z powodu aktywnych punktów spustowych może odczuwać ból podczas najprostszych nawet czynności, takich jak spacer czy prace domowe.

 

  • Utajnione punkty spustowe

 

To schorzenie występuje u większości z nas – urazy powstają podczas codziennych aktywności, takich jak spacery czy drobne wysiłki, które wykonywane są nieprawidłowo. Ukryty punkt spustowy nie powoduje jednak bólu na co dzień, można powiedzieć, że jest aktywowany przez bodziec zewnętrzny, jakim jest nacisk.

 

Chciałbyś wiedzieć więcej?

 

Ludzkie ciało to temat, który skrywa wiele tajemnic, zwłaszcza jeśli badamy nasz organizm pod kątem sportu i wysiłku. Jeśli interesuje Cię taki zakres tematyczny, a przy okazji jesteś pasjonatem sportu, zastanów się nad karierą trenera fitness – to ciekawe i satysfakcjonujące zajęcie, dzięki które u pogłębisz swoją wiedzę o sporcie i anatomii człowieka – kurs na trenera fitness Katowice.

Zadzwoń:
+71 712 77 12

Odwiedź stronę:
https://www.ams.edu.pl/kursy/
Kurs na trenera fitness Katowice

Dojazd: