Rodzaje przedszkoli – które wybrać?

Współcześnie mamy coraz więcej możliwości własnego rozwoju. Bardziej popularne są też różne formy wychowawcze. W związku z tym, rozwijana jest także znacznie edukacja przedszkolna. Przedszkole nie musi być już jedynie placówką publiczną, gwarantującą opiekę dla dziecka, w czasie nieobecności rodziców. Jakie są rodzaje przedszkoli i czym się charakteryzują?

Przedszkola publiczne, znane większości z nas, są bardzo chętnie i często oblegane przez rodziców. Dlaczego? Głównie ze względu na to, że są wszystkim dobrze znane, tradycyjne i bardzo tanie. Koszt ogranicza się do zapłaty za dodatkowe godziny opieki nad dzieckiem, obiadów, wyprawki czy ewentualnych zajęć dodatkowych. Oprócz tego przedszkola te są zazwyczaj dość duże, w związku z czym dzieci mają dużo miejsca do zabawy, występuje również podział na grupy ze względu na wiek. Mimo to, tego typu placówki są często mało elastyczne (np. w kwestiach wyżywienia) i oferują mniejszą ofertę zajęć dodatkowych.

Przedszkole niepubliczne lub prywatne, to dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą wysłać swoje pociechy do placówki profilowanej. Choć istnieją dobre placówki publiczne oferujące np. naukę języków (np. Przedszkole Kabaty), to właśnie przedszkola typu dwujęzycznego lub sportowe, będą najlepiej skupiały się na rozwoju dziecka. Istnieją także przedszkola ekologiczne, czyli kładące nacisk na dbanie o planetę. Ciekawymi metodami wychowawczymi mogą się pochwalić przedszkola  montessoriańskie i waldorfskie (zwane też steinerowskimi). Te pierwsze stawiają przede wszystkim na indywidualizm dziecka jako jednostki. Wychowawcy w takich placówkach dają dziecku czas na rozwój według własnych potrzeb i w swoim czasie. Takie metody pozwalają na spokojne kształtowanie charakteru i kreatywności. Oferują przy tym mniej zajęć dodatkowych (np. językowych), aby nie wywierać na dziecku presji. Przedszkola woldorfskie opierają się na podobnych zasadach, dużą wagę kładzie się na rozwój twórczości wśród dzieci. W takich placówkach dzieci bawią się zabawkami, wytworzonymi z ich inicjatywy i naturalnych materiałów. Przedszkole prywatne gwarantuje też większy wpływ rodziców na przebieg dnia ich dzieci. Dotyczy to np. specjalnych wymogów żywieniowych. Problematyczna może być niestety kwestia opłat za tego typu placówkę. Koszt jest w tym przypadku niestety dość duży – od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych za miesiąc.

Wybór przedszkola nie jest łatwy. Opcji jest bardzo wiele, a przy tym nie każdy rodzaj placówki znajduje się w pobliżu miejsca pracy lub zamieszkania. Biorąc pod uwagę wszystkie cechy poszczególnych przedszkoli, warto zastanowić się nieco dłużej nad wyborem przedszkola dla naszego dziecka.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.