Tennessee Whiskey – jaka jest historia jednego z najpopularniejszych alkoholi?

Alkohol z Tennessee znany jest na całym świecie. W Polsce także nie brakuje zwolenników tego trunku. Czym się cechuje i jaka jest jego historia?

 

Jaka jest różnica pomiędzy whiskey a whisky?

Wiele osób nie zwraca uwagi na to, że część alkoholi oznaczona jest jako whiskey, a część jako whisky. Tymczasem koneserzy są świadomi różnic wynikających z danej formy zapisu. Alkohol z etykietą „whisky” będzie pochodził ze Szkocji, Walii, Kanady, czy Japonii. „Whiskey” natomiast będzie destylowana w Irlandii lub Stanach Zjednoczonych. Ciekawostką jest, że w ostatnim wspomnianym regionie kwestia ta została ujednolicona. Miało to miejsce w 1968 roku. Agencja federalna BATF, czyli „Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives”, uznała „whisky” za oficjalną nazwę tego alkoholu. Mimo to „whiskey” jest wciąż używana przez amerykańskich producentów ze względu na wieloletnią tradycję sięgającą czasów kolonialnych. To właśnie wtedy trunek ten pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Do dziś produkuje się tam sześć rodzajów whiskey. Dwa regiony natomiast mogą poszczycić się światową sławą.

 

Czym jest burbon?

Burbon produkowany jest od XVIII wieku. Powstaje on w Kentucky, które uznawane jest za światową stolicę tego trunku. Powstaje tam aż 95% światowej produkcji. Do jego produkcji używa się kukurydzy. W mieszance zbóż użytej do zacieru znajduje się jej nawet 70%. Burbon przelewa się do świeżych, dębowych beczek, w których muszą leżeć co najmniej dwa lata. Następnie rozcieńcza się go, by uzyskać czterdziestoprocentowe stężenie.

 

Co warto wiedzieć o Tennessee Whiskey?

W sąsiednim do Kentucky regionie także produkowane jest whiskey. Swoją nazwę bierze właśnie od regionu, w którym powstaje. Tennessee Whiskey jest bardzo podobna do burbona, jednak różni się od niego na tyle, by posiadać status osobnego alkoholu. Różnice wynikają chociażby z ilości kukurydzy. Jest jej mniej niż w burbonie, co wpływa na właściwości końcowe produktu. Smak i aromat to jednak nie tylko zasługa składu zacieru. Istotne jest bowiem także przepuszczenie Tennessee whiskey przez trzymetrową warstwę klonowego węgla drzewnego. Taki proces trwa około dziesięciu dni. Co ciekawe, z tej odmiany whiskey znajdziemy obecnie dwie marki. Bez problemów kupimy je tutaj https://swiat-whisky.sklep.pl/23-tennessee. Pierwsza z nich to dobrze znany trunek stworzony przez Jaspera Newtona Daniela. Dostępny jest on w wielu wariantach – od klasycznej po wersje smakowe. Zakup przez internet to oszczędność czasu. Bez wychodzenia z domu możemy porównać produkty i wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.