Witaminy i minerały – brak, niedobór czy przedawkowanie jest groźne dla zdrowia?

Witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowanie naszego organizmu. Niestety ludzkie ciało nie wytwarza ich samoczynnie, dlatego musimy je pobierać z różnych źródeł, takich jak pożywienie czy też wyroby farmaceutyczne.

Ludzki organizm ma raczej niewielkie zapotrzebowanie na witaminy i minerały, jest ono liczone w miligramach, a niekiedy nawet w mikrogramach. Jednak skutki braku bądź niedoboru witamin są zauważalne, a nawet bardzo groźne. Prowadzą do takich chorób jak awitaminoza – całkowity brak witamin w organizmie oraz hipowitaminoza, czyli tylko częściowy niedobór witamin. Przedawkowanie także jest niebezpieczne dla zdrowia i prowadzi do hiperwitaminozy.

Objawy braku, niedoboru lub zbyt dużej ilości witamin w naszym organizmie są dwojakie. Mogą być w miarę łagodne, takie jak zmęczenie, osłabienie, częste bóle głowy, pogorszenie wzroku czy nudności. Występuje także rozdrażnienie oraz osłabienie koncentracji, co negatywnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Objawy te mogą przybrać także ostrzejszą formę – zapalenia i chorób skóry, zaburzeń układu nerwowego. Występuje także ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Ponieważ witaminy i minerały nie są produkowane przez nasz organizm, a ich niedobór jest groźny dla zdrowia, powinniśmy dostarczać je regularnie z zewnątrz – najlepiej z naturalnych źródeł. Jeśli jednak zaobserwowaliśmy u siebie niepokojące objawy, możemy sięgnąć po suplementy diety, które posiadają specjalnie opracowane zestawy witamin i minerałów i są łatwo przyswajalne przez nasze organizmy. Warto po nie sięgnąć także w okresie obniżonej odporności, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem przez cały czas!

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.