Zdrowe przekąski – dla łakomczuchów, ale i sportowców. Czy to możliwe?

Słysząc hasło zdrowe przekąski trudno uwierzyć, że na rynku produktów spożywczych istnieją takie cuda. Można jednak z powodzeniem znaleźć przekąski – słodkie czy słone, które zaspokoją „głód” na smakołyk, ale będą zdrowe. Innym sposobem jest samodzielne przyrządzenie takiej przekąski.

Wybierając się do sklepu, panuje jedna zasada, której naprawdę warto się trzymać. Gdy trafiamy na dział ze słodyczami, słonymi przekąskami, ale i odnajdujemy półki ze zdrową żywnością, bierzmy do ręki wybrany produkt. Nim jednak znajdzie on swoje miejsce w naszym zakupowym koszyku, pokuśmy się o przeczytanie informacji zawartych na etykiecie, a przede wszystkim składu.

W składzie zdrowych przekąsek, czy to słodkich, czy słonych, nie powinny znajdować się sztuczne słodziki, barwniki, aromaty czy długa lista z „E” na przedzie. Oczywiście trudno oczekiwać, że batonik czy ciasteczka, które mają dłuższy termin przydatności do spożycia, będą całkowicie pozbawione dodatkowych substancji. Jednak im mniej ich znajdujemy, tym lepiej.

W liście składników liczy się również kolejność wymienianych substancji. Na pierwszym miejscu znajduje się ta, której w składzie jest najwięcej. Czego zatem unikać pośród przekąsek? Na pewno cukru i zamienników w postaci sztucznych słodzików. Przekąska może zawierać w swoim składzie miód. Dlaczego słodziki to niekoniecznie dobra alternatywa? Ponieważ ich wartość kaloryczna teoretycznie jest mniejsza od zwykłego cukru, jednak same w sobie są mniej słodkie, co oznacza, że w danym produkcie mogła zostać użyta większa ich ilość.

Produkty, takie jak Beraw, Go protein, Matrix to między innymi batony do wyboru. Najlepsze są te, które bazują tylko i wyłącznie na naturalnych składnikach, ale i znajdujemy wiele propozycji, w których zastosowane substancje dodatkowe, to na przykład aromaty, ale naturalne. Poza tym to wciąż produkty mające stanowić dla nas przekąskę. Można z powodzeniem pozwolić sobie na nie raz na jakiś czas, zamiennie stawiając na przykład na suszone owoce – słodkie, czy słone orzeszki, o ile nie są dodatkowo smażone czy dosalane.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.