Ból gardła – jak zwalczyć?

Ból gardła to najczęściej jeden z symptomów infekcji; może być spowodowany również podrażnieniem czy nieodpowiednią temperaturą powietrza. Na ogół ból gardła jest niezwykle uciążliwy, jednak dość łatwo go zwalczyć, zarówno za pomocą domowych sposobów jak i leków bez recepty.

Ból gardła: przyczyny

Przyczyn bólu gardła może być wiele. Najczęściej powodem objawów są infekcje wirusowe i bakteryjne. W przypadku infekcji bakteryjnych winne są przede wszystkim paciorkowce, które wywołują anginę. Ból gardła nie musi być jednak wyłącznie symptomem zbliżającej się choroby. W niektórych sytuacjach dolegliwość może być wynikiem podrażnienia (np. mechanicznego), suchego powietrza czy zanieczyszczeń (w tym przypadku powodem może być chociażby smog). Do innych czynników wywołujących ból gardła należy zaliczyć także palenie papierosów, alergię lub niepożądane działanie leków.

Ból gardła: diagnoza, leczenie

Ból gardła potrafi rozpoznać każdy, jednak znacznie mniej osób jest w stanie od razu wskazać jego przyczynę. Diagnozę można postawić albo na podstawie objawów, albo za pomocą wymazu z gardła.

Jeśli chodzi o leczenie, ból gardła można próbować zwalczyć domowymi sposobami. Jedną z metod jest płukanie gardła roztworem soli kuchennej; należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach może powodować to dodatkowe podrażnienie. Warto wtedy sięgnąć po łagodniejsze płukanki z szałwii lub rumianku. Jeśli te metody nie okażą się skuteczne, pomóc powinny tabletki do ssania na ból gardła lub aerozole o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. W sytuacji gdy ból gardła jest objawem towarzyszącym poważniejszej chorobie (np. grypie), konieczne może być przyjmowanie antybiotyku.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.