Dlaczego masło shea ma tak szerokie zastosowanie?

W naturze występuje bardzo dużo substancji pochodzenia roślinnego. Są one chętnie wykorzystywane w branży kosmetycznej, ze względu na ich bezpieczeństwo oraz wysokie właściwości. Jedną z takich  jest masło shea. Co warto o niej wiedzieć i kiedy stosować?

 

Jak pozyskuje się masło shea?

Surowiec ten jest dostępny w zachodniej oraz środkowej Afryce. Pozyskuje się go z owoców drzewa, które zwie się Masłosz Parka. Roślina jest bardzo wyjątkowa, nie dziwi więc fakt, że rdzenni mieszkańcy Afryki otaczają ją świętym kultem. Masłosz Parka cechuje się bowiem długowiecznością. Potrafi przetrwać nawet trzysta lat, a same owoce wydaje dopiero po trzydziestu latach, co czyni go bardzo wyjątkowym. Pierwszym Europejczykiem, który odkrył to wyjątkowe drzewo, był Mungo Park. To za jego sprawą masło shea dotarło w XVIII wieku do Europy, by dwie dekady później zacząć być dodawany do produktów kosmetycznych.

 

Masło shea – jak wpływa na ciało człowieka?

Co więc charakteryzuje masło shea, że tak chętnie znajduje się w wielu rozmaitych preparatach kosmetycznych? O popularności tej substancji najlepiej świadczy jej skład. Masło shea jest bogatym źródłem witaminy A i E. Zawiera także witaminę F, czyli mieszaninę trzech nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest to kwas linolenowy, arachidonowy oraz linolowy. Mieszanina ta pozwala rozluźnić mięśnie, co poprawia skuteczność kosmetyków. Masło shea poprawia elastyczność skóry i głęboko ją nawilża. Dzięki temu uwalnia się ona od wolnych rodników. Regularne stosowanie kosmetyków zawierających tę substancję roślinną opóźni także skutecznie procesy starzenia. Jednak to nie wszystkie zalety masła shea. Warto bowiem pamiętać o nim również w okresie jesienno-zimowym. Ostry wiatr, czy niskie temperatury wysuszają skórę i podrażniają ją. Stosowanie balsamów od ciała, pomadek do ust, czy kremów do twarzy z masłem shea pozwoli  nam ochronić cerę przed tymi czynnikami i złagodzić wszelkie podrażnienia. Dlatego koncerny kosmetyczne dbają o wykorzystywanie substancji jak najlepszej jakości. W tym celu zaopatrują się w masło shea i inne składniki u sprawdzonych dystrybutorów. Jeden z nich jest dostępny pod tym linkiem http://overlack.com.pl/produkty/branza-kosmetyczna/oleje-roslinne-masla-i-woski-naturalne/. Masło shea stosuje się również w olejkach do masażu, czy preparatach do mycia ciała. Stosując je zapobiegniemy nadmiernemu wysuszaniu się skóry.

 

Jak jeszcze jest wykorzystywane masło shea?

Branża kosmetyczna nie jest jedyną, w której stosowana jest ta substancja. Na część z zastosowań trudno by nam było w ogóle wpaść. Dla przykładu, masło shea jest wykorzystywane do impregnacji drewna. Dzięki niemu meble, czy instrumenty odzyskają dawny blask, a końcowy efekt końcowy jest lepszy niż po zastosowaniu tradycyjnych preparatów specjalistycznych. Warto pamiętać także o tym, że dostępna jest również jadalna wersja tego oleju. Mieszkańcy Afryki stosują go już od XIV wieku. Dodany do potraw nie tylko zmienia ich smak, ale wpływa też na aromat oraz konsystencję. Powinni wziąć to pod uwagę wszyscy miłośnicy kuchennych eksperymentów.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.