Jaką karmę dla kota wybrać i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Dla kotów żyjących w domu karma podawana przez człowieka to zazwyczaj jedyne źródło pożywienia. Warto więc zwracać szczególną uwagę na to, co dokładnie podajemy naszemu pupilowi, co dokładnie znajduje się w składzie karmy oraz jaką ma ona wartość kaloryczną. Optymalna dieta dla kota zapewni mu wszystkie niezbędne substancje odżywcze, a zarazem nie będzie ona zbyt obciążająca dla naszego portfela, ani dla żołądka naszego milusińskiego.

Analiza składu to podstawa

Karmy dla kotów jakie można kupić w sklepach stacjonarnych oraz internetowych znacznie różnią się między sobą zawartością konkretnych substancji odżywczych, a także kalorycznością. Do wyboru mamy karmy suche i puszkowane, z różnymi rodzajami mięsa oraz składem dostosowanym do indywidualnych potrzeb żywieniowych zwierzęcia. Gotowe karmy dla kotów muszą stanowić zbilansowany posiłek, który dostarczy pupilowi odpowiednie ilości składników budulcowych, energetycznych oraz witamin. Jednak często, pomimo zapewnień ze strony producenta, karma jedynie w niewielkim stopniu zaspokaja potrzeby żywieniowe kota na składniki odżywcze. Należy zatem samemu dokładnie przestudiować skład karmy i wybrać tę naszym zdaniem najbardziej optymalną.

Białko

Najważniejszym składnikiem wszystkich karm dla kotów jest białko, które powinno występować w ilości ok. 30-40%. Oczywiście musi to być wysokojakościowe białko pochodzenia zwierzęcego. Karmy zawierające niskiej jakości białko mogą wywoływać alergie oraz problemy z trawieniem. Wynika to z bardzo dużego stopnia przetworzenia. Najwięcej białka jest w kurczaku, rybach, jajach oraz wołowinie.

Tłuszcz

Koty jako drapieżniki mają duże zapotrzebowanie na tłuszcz, które również powinien znaleźć się w karmie. Dobra karma powinna zawierać ok. 20% tłuszczu, natomiast karmy z niższej półki będą zawierały go nieco mniej. Aby kot był zdrowy, musi otrzymywać w karmie tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, np. tłuszcz kurczaka.

Węglowodany

Są one niewskazane w diecie kota, ponieważ zwiększają apetyt i prowadzą do przybierania na wadze zwierzęcia. Duża ilość węglowodanów w karmach dla kotów może oznaczać, że jest to produkt niskiej jakości. Dlatego też powinno się wybierać karmy dla kotów o obniżonej zawartości węglowodanów prostych i skrobi.

Witaminy i minerały

W przypadku, kiedy kot otrzymuje tylko jeden rodzaj karmy, wówczas należy zadbać o to, aby posiadała ona kompleks witamin i minerałów, najlepiej naturalnego pochodzenia. Ponadto musi ona zawierać również odpowiednią ilość tauryny, ponieważ organizm kota nie syntetyzuje tego aminokwasu.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.