Kwas acetylosalicylowy – działanie i stosowanie

Kwas acetylosalicylowy jest składnikiem wielu popularnych leków. Nic dziwnego, ponieważ ma zarówno działanie antyagregacyjnie jak i przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. W jakich lekach się znajduje i kiedy najczęściej jest wykorzystywany i stosowany?

Czym jest kwas acetylosalicylowy?

To pochodna kwasu salicylowego, którego lecznicze właściwości zostały zauważone już w starożytności przez Hipokratesa. Odkrył, że substancja ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne; później stwierdzono dodatkowo, że pozytywnie wpływa na układ krwionośny, ponieważ zapobiega zlepianiu się płytek krwi. To niezwykle ważne, bo zlepianie się płytek wewnątrz żył i tętnic może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, w tym nawet do śmierci. Oprócz tego kwas acetylosalicylowy ma również działanie przeciwmiażdżycowe, dlatego jest składnikiem wielu leków o działaniu profilaktycznym. Ponadto kwas acetylosalicylowy to także składnik preparatów stosowanych przy przeziębieniu i grypie (obniża gorączkę i zmniejsza dolegliwości bólowe) oraz leków zapobiegających kolejnym atakom u osób po przebytym zawale.

Stosowanie i ewentualne przeciwwskazania

Kwas acetylosalicylowy najczęściej jest składnikiem leków o działaniu zapobiegawczym, takich jak np. Acard, który jest przeznaczony do profilaktycznego stosowania w chorobach grożących powstaniem zatorów i zakrzepów w naczyniach krwionośnych. W zależności od przeznaczenia zalecane są różne dawki kwasu acetylosalicylowego; np. w profilaktyce zakrzepicy na początku podaje się więcej leku, a po kilku dniach zmniejsza się dawkę do standardowej. Przed przyjęciem leku, który zawiera kwas acetylosalicylowy warto sprawdzić, czy nie ma do tego żadnych przeciwwskazań; niewskazane jest np. jednoczesne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego i paracetamolu, ponieważ w skrajnych przypadkach może to skutkować nawet uszkodzeniem nerek.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.