Przygotowanie ogrodu na zimę – kilka skutecznych porad

Właściciele ogrodów wiedzą doskonale ile pracy wymaga dbanie i utrzymanie go. Ogród to nieustanny proces tworzenia i zmian, można jednak sobie pomóc i przygotować go jesienią tak, aby wiosną nie spędzać w nim nadprogramowych godzin, próbując naprawić skutki przemrożenia. Zima dla roślin potrafi być naprawdę dużą próbą. Większość z nich powinniśmy chronić i zabezpieczać.

Jak to robić?

Wśród roślin w naszym ogrodzie znajdziemy na pewno:

  • rośliny jednoroczne i wieloletnie byliny
  • gatunki rodzime oraz egzotyczne
  • drzewka liściaste i iglaste
  • trawy

Jest to taki najprostszy podział, którego możemy dokonać obserwując nasz ogród. Po co to robić? Niektóre rośliny takie jak gatunki egzotyczne, niepochodzące z naszego kraju, wymagają szczególnej ochrony. Nie są one przystosowane do niskich temperatur i długiego braku słońca. Zimę powinny spędzi w pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekroczy 10 stopni. Dodatkowo powinniśmy zabezpieczać ich donice, wykładając je przed wsadzeniem styropianem od środka. Jeżeli nie udało nam się tego zrobić zawczasu, zawsze możemy tą izolację wykonać na zewnątrz i od spodu donicy.

Rozpocznij proces – przygotowanie ogrodu na zimę

Gatunki rodzime są bardziej odporne na mrozy. Jednak nie zaszkodzi zadbać również o ich pędy i glebę. Taki proces rozpoczynamy od usunięcia wszystkich opadłych liści i przygotowania rośliny do osłonięcia jej włókniną lub jutą. Młode rośliny możemy ochronić słomą, tworząc chochoł. Używamy jedynie materiałów, które przepuszczają powietrze, dając w ten sposób roślinom szansę na oddychanie. Sztuczne materiały lub folie mogą spowodować zaparzenie roślin lub rozwijanie się chorób. Glebę ściółkujemy korą, trocinami lub stroiszem sosnowym ewentualnie świerkowym. Nie należy przycinać pędów jesienią, może to spowodować, że roślina zacznie wypuszczać młode pędy, które nie będą miały szans przy niskich temperaturach. Cięcie powoduje też spadek odporności na mrozy. Wiosną dużo lepiej widoczne są zdrewniałe pędy i łatwiej dokonać segregacji, wycinając zdrewniałe.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.