Wzdęcia – objawy, przyczyny i leczenie

Wielu ludzi dotyka nieprzyjemny problem, jakim są wzdęcia (bębnica). Są to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących ze strony jamy brzusznej, obok bólu brzucha i zaparć. Wzdęcia, to patologiczne powiększenie objętości powietrza w jelitach i żołądku.

Objawy tego schorzenia są zdecydowanie nieprzyjemne dla chorego i mogą wystąpić zarówno przewlekle, jak i nagle. Jest to uczucie pełności w brzuchu, skurcze jelit, duszność oraz bóle klatki piersiowej oraz nadmierne oddawanie gazów. Ostre stany wzdęć są przeważnie związanie z niedrożnością przewodu pokarmowego. Wtedy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i przejść odpowiednie badania, gdyż może to być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia chorego.

Przyczyn tego schorzenia jest kilka. Może to być związane z połykaniem powietrza. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, lecz z każdym kęsem pokarmu do naszego żołądka przedostaje się około 2-3 ml powietrza, a podczas głębokiego wdechu powodujemy przedostanie się ok 1-2 ml gazów oddechowych do brzucha. W ciągu jednej dobry jesteśmy w stanie „zjeść” około 2-3 litry powietrza. Kolejna przyczyna wzdęć jest związana z powstawaniem gazów podczas procesu rozkładu węglowodanów przez bakterie jelitowe. Objętość gazów w naszym przewodzie pokarmowym jest związana z ilością węglowodanów przyjmowanych w pokarmach, które nie są trawione przez nasze enzymy trawienne. Produkty zawierające celulozę (pokarmy roślinne) oraz bogatowłóknikowe (m.in. orzechy, owoce, chleb gruboziarnisty czy płatki kukurydziane) nasilają wytwarzanie się gazów w jelitach.

Osoby cierpiące na wzdęcia powinny przemyśleć stosowanie odpowiedniej diety. Istotne jest dokładne przeżuwanie pokarmu oraz jedzenie kilku mniejszych porcji w ciągu dnia. Pomaga również unikanie napojów gazowanych oraz gum do żucia. W przypadku wystąpienia wzdęć można także stosować leki zawierające substancję czynną o nazwie Symetykon np. Ulgix wzdęcia, Espumisan, Manti Gastop.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.